Kim Dzong Un o „bezprecedensowym cudzie”. Ogłosił zwycięstwo

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił "zwycięstwo" w walce z pandemią Covid-19 i zarządził zniesienie wprowadzonych w maju najostrzejszych środków zapobiegawczych - poinformowała w czwartek oficjalna agencja prasowa KCNA.

Kim Dzong Un, Fot. PAP/EPA/WALLACE WOON
Kim Dzong Un, Fot. PAP/EPA/WALLACE WOON

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił „zwycięstwo” w walce z pandemią Covid-19 i zarządził zniesienie wprowadzonych w maju najostrzejszych środków zapobiegawczych – poinformowała w czwartek oficjalna agencja prasowa KCNA.

Według KCNA Kim oświadczył, że oficjalna liczba zgonów z powodu epidemii, wynosząca 74 osoby, „jest bezprecedensowym cudem” w porównaniu z innymi krajami.

Północnokoreański przywódca zarządził zniesienie najostrzejszych posunięć mających zapobiegać rozszerzaniu się epidemii ale oświadczył, że Korea Północna musi utrzymywać „silną jak stal barierę anty-epidemiczną i intensyfikować prace nad zwalczaniem epidemii do czasu zakończenia ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego”.

Reuter przypomina, że Korea Pólnocna nigdy nie poinformowała o liczbie potwierdzonych zachorowań na Covid-19. Od 29 lipca informowała natomiast, że nie wykryto nowych przypadków, co zdaniem „niezależnych ekspertów” było rezultatem ograniczonych możliwości testowania.

Nic nie wiadomo też o akcji szczepień w tym kraju. Władze informowały, że walka z wirusem polegała na lockdownach, domowych lekach oraz na – jak powiedział Kim – „przewadze koreańskiego systemu socjalistycznego”.

Jak napisała KCNA siostra Kima, Kim Jo Dzong, ujawniła, że brat miał wysoką gorączkę. Oskarżyła też Koreę Południową o przyczynienie się do wybuchu epidemii.

Leave a Reply