Kilkanaście leków może działać przeciw Covid-19

Obszerna analiza pokazała, że kilkanaście leków może przeciwdziałać COVID-19.

Kilkanaście leków może działać przeciw Covid-19

Obszerna analiza pokazała, że kilkanaście leków może przeciwdziałać COVID-19.

Naukowcy ze Scripps Research Institute przebadali 12 tys. różnych preparatów opisanych w bazie ReFRAME, stworzonej w 2018 roku przy współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gates w celu szybkiego znajdowania metod leczenia terapii opierających się obecnym terapiom.

Badacze przeprowadzili testy na różnych ludzkich komórkach zakażanych SARS-CoV2.

„Już na wczesnym etapie pandemii Covid-19 uznaliśmy, że bazę ReFRAME można wykorzystać do poszukiwania leków przeciw SARS-CoV2” – mówi dr Arnab Chatterjee, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Medicine”.

„W kolejnych miesiącach rozpoczęliśmy współpracę z różnymi ośrodkami zarówno w Scrips Research, jak i z partnerami krajowymi i międzynarodowymi, aby przyspieszyć odkrywanie leków” – dodaje.

Eksperymenty wskazały najpierw na 90 substancji, które hamowały namnażanie SARS-CoV2 przynajmniej w jednym rodzaju komórek. W obrębie tej grupy 13 związków wykazało wysoki potencjał do użycia w leczeniu Covid-19 ze względu na siłę i mechanizm działania, wpływ na wiele typów komórek oraz bezpieczeństwo. Cztery leki – halofantryna, nelfinawir, simeprewir oraz manidypina mogą wspólnie działać ze stosowanym już w leczeniu Covid-19 remdisiwirem.

UK: Naukowcy z The Lancet biją na alarm! Skuteczność szczepionek COVID-19 na poziomie 95% to największe kłamstwo w historii!

Różne leki które mogą zwalczyć  infekcję

„Niektóre z najskuteczniejszych przeciwwirusowych strategii wykorzystują ‘koktajle’, w których pacjent otrzymuje różne leki zwalczające infekcję, tak jak to ma miejsce np. w leczeniu zakażenia HIV” – podkreśla współautor pracy, prof. Thomas Rogers.

Łącząc różne środki można m.in. obniżyć ich dawkę, co wiąże się z redukcją skutków ubocznych.

To nie wszystko – dwa kolejne leki nasilały dodatkowo działanie remdisiwiru. Jeden z nich – ryboprynę testuje się pod kątem ograniczania nudności i chirurgicznych zakażeń. Druga substancja – 10-deazaaminopteryna to natomiast pochodna witaminy B9.

Najbardziej obiecujące substancje naukowcy przetestowali na hodowlach tkankowych oraz na zwierzętach. Badania trwają. „Rezultaty otrzymane w testach na komórkach i zwierzętach są bardzo obiecujące, a potrzeba znalezienia terapii nadal pozostaje paląca” – twierdzi dr Peter Schult, prezes Scripps Research Institute.

USA: Prezydent Biden ogłosił, że normalność już 4 lipca na Dzień Niepodległości, ale warunkiem jest wyszczepienie 70% stada?

„Ważne jest, aby poszukując skutecznych i bezpiecznych metod, postępować według najściślej określonych reguł. Dokładność to najlepsza droga do znalezienia nowych terapii, które pomogą pacjentom” – dodaje specjalista.

Więcej informacji na stronie https://www.nature.com/articles/s41467-021-23328-0

Leave a Reply