KE: Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację

Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, pytany o ocenę sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

KE: Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację

Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, pytany o ocenę sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

KE była pytana o doniesienia mediów i organizacji międzyrządowych o wypychaniu siłą migrantów z Polski poza terytorium UE i o to, czy KE kontaktowała się w tej sprawie z polskim rządem.

„Przede wszystkim jeszcze raz powtórzę, że stanowczo odrzucamy próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie” – odpowiedział Wigand na konferencji prasowej.

Jak dodał, „potrzebne jest zarówno uporządkowane, solidne zarządzanie granicami, jak i pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów”. „To jedyny skuteczny i humanitarny sposób zarządzania migracją” – zaznaczył.

Dodał, że Komisja ściśle współpracuje z władzami Polski, „aby wspierać je w skutecznym zarządzaniu granicami na granicy zewnętrznej, zgodnie z prawem UE, z pełnym poszanowaniem podstawowych praw człowieka i zapewnieniem skutecznego dostępu do procedury azylowej”.

Leave a Reply