Kandydat na burmistrza Londynu w polskim kościele, w którym przerwano nabożeństwo

Shaun Bailey, kandydat Konserwatystów na burmistrza Londynu, odwiedził w niedzielę polski kościół na Balham, w którym policja przerwała nabożeństwo w Wielki Piątek.

Shaun Bailey, kandydat Konserwatystów na burmistrza Londynu, odwiedził w niedzielę polski kościół na Balham, w którym policja przerwała nabożeństwo w Wielki Piątek.

„Zdarzenie, które miało miejsce w Wielki Piątek, było niewyobrażalne” – powiedział w rozmowie z PAP Bailey. Podkreślił, że ze strony policji zabrakło właściwej komunikacji, i docenił spokojną reakcję władz parafii w trakcie zdarzenia. Bailey spotkał się także z przedstawicielami Polonii w znajdującym się niemal naprzeciwko kościoła w Klubie Orła Białego.

Kandydat na burmistrza Londynu zapytany o to, na jakie problemy zwracają uwagę podczas spotkań z nim mieszkający w brytyjskiej stolicy Polacy, wskazał przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa. „Chcą wiedzieć, co zamierzam zrobić, by ulice, na których mieszkają, były bezpieczne dla nich i dla ich dzieci” – powiedział. Ocenia on, że Londyn nadal jest stosunkowo bezpiecznym miejscem, ale w ostatnich latach sytuacja się pogarsza. Główną jego obietnicą wyborczą jest zatrudnienie w Londynie dodatkowych 8000 funkcjonariuszy policji.

UK: Liturgia Męki Pańskiej przerwana przez policję w polskim Kościele. Wierni wyrzuceni ze świątyni [VIDEO]

2 kwietnia do kościoła Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie w trakcie Liturgii Męki Pańskiej weszło dwoje funkcjonariuszy londyńskiej policji metropolitalnej, którzy oznajmili zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne, i nakazali im opuścić kościół pod groźbą grzywny w wysokości 200 funtów, a w razie odmowy wykonania polecenia – aresztu. Wszyscy wierni bez sprzeciwu wykonali polecenie. Jak napisała w wydanym później oświadczeniu policja, niektóre osoby znajdujące się w kościele nie miały zasłoniętych twarzy, a obecni w nim wyraźnie nie zachowywali dystansu społecznego, w związku z czym funkcjonariusze podjęli decyzję, że kontynuowanie tego nabożeństwa nie byłoby bezpieczne. Z taką oceną nie zgodziła się parafia Chrystusa Króla, która wskazała, że policja przekroczyła swoje kompetencje, gdyż wszystkie rządowe wymogi zostały dotrzymane, a funkcjonariusze odwoływali się do nieaktualnych już przepisów o zakazie publicznych celebracji w miejscach kultu.

W kolejną niedzielę, 11 kwietnia, podczas mszy policja metropolitalna wyraziła ubolewanie z powodu przerwanego nabożeństwa i zapewniła, że jej celem jest służenie wszystkim społecznościom, w tym polskiej.

UK: Londyńska policja w czasie Mszy Św. przeprosiła Polaków za przerwanie Liturgii w Wielki Piątek w kościele na Balham

Wybory na burmistrza Londynu zaplanowano na 6 maja

W zaplanowanych na 6 maja wyborach burmistrza Londynu Bailey jest głównym rywalem ubiegającego się o reelekcję Sadiqa Khana z Partii Pracy. Według ostatnich sondaży Khan może liczyć na niespełna 50 proc. głosów pierwszego wyboru, Bailey na niecałe 30 proc. Jeśli żaden z kilkunastu kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów pierwszego wyboru, uwzględnione będą także głosy drugiego wyboru oddane na dwóch czołowych kandydatów. Sondaże wskazują, że w takiej sytuacji Khan uzyskałby ok. 60 proc., a Bailey – ok. 40 proc.

UK: Ciche przyzwolenie na łamanie restrykcyj przez skrajną lewicę

Leave a Reply