Kanclerz Niemiec: NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. "Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie” – powiedział w telewizji ZDF.

Kanclerz Niemiec: NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. „Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie” – powiedział w telewizji ZDF.

Ewentualne zaangażowanie NATO „nie byłoby odpowiedzialną polityką”. Pociągnęłoby za sobą „dramatyczną eskalację tej trudnej sytuacji na Ukrainie, niosłoby ze sobą ogromne niebezpieczeństwa” – podkreślił kanclerz.

Scholz odrzucił zarzut, że Niemcy zbyt długo zwlekały z dostarczeniem broni na Ukrainę. „Nikt tego tak nie postrzega” – powiedział w programie ZDF „Maybritt Illner”.

Kanclerz wezwał byłego szefa niemieckiego rządu i lidera SPD Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich spółkach państwowych Nord Stream 1 i 2 oraz Rosniefti. Podkreślił, że ta sprawa nie jest sprawą prywatną Schroedera.

Leave a Reply