Kamiński: Chcemy, aby zapora na granicy powstała w pierwszej połowie przyszłego roku

Naszym celem jest to, żeby zapora na granicy polsko-białoruskiej realnie była już w pierwszej połowie przyszłego roku - zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jest przekonany, że ustawa w tej sprawie szybko trafi do prezydenta, który zapewne ją podpisze.

Kamiński: Chcemy, aby zapora na granicy powstała w pierwszej połowie przyszłego roku

Naszym celem jest to, żeby zapora na granicy polsko-białoruskiej realnie była już w pierwszej połowie przyszłego roku – zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jest przekonany, że ustawa w tej sprawie szybko trafi do prezydenta, który zapewne ją podpisze.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślił w czwartek w TVP Info, że zapora na granicy polsko-białoruskiej musi być bardzo szybko zrealizowana. Dodał, że celem jest to, żeby realnie stanęła ona na granicy już w pierwszej połowie przyszłego roku.

„Jutro Sejm będzie głosował poprawki Senatu. Jestem przekonany, że ustawa szybko trafi do prezydenta i pan prezydent, z którym rozmawiałem na ten temat, zapewne podpisze tę ustawę” – powiedział.

Szef MSWiA poinformował, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta „bardzo szybko” zostanie zwołana konferencja prasowa, na której przedstawiona zostanie szczegółowa koncepcja zapory wraz z wizualizacją.

„Chcę powiedzieć jasno – my działamy niezależnie od tego jak prostackie insynuacje wokół tych spraw są podnoszone, jakie kontrowersje stara się wzniecić opozycja wokół tego. My robimy swoje. To jest ważny element bezpieczeństwa naszego państwa” – ocenił.

Zapewnił, że zapora będzie konstrukcją bardzo nowoczesną. Nie będzie to tylko zapora fizyczna, „ale również cała elektronika, która będzie wokół tej zapory rozbudowana, czyli tzw. system perymetryczny”. „Najnowocześniejszy system ostrzegania, alarmowania, co się dzieje wzdłuż naszej linii granicznej, czyli detektory ruchu, kamery termowizyjne, kamery dzienne. To będzie naprawdę coś bardzo nowoczesnego” – powiedział.

Dodał, że Polska z powodów politycznych została zaatakowana przez wrogi reżim. „Musimy pamiętać, to nie jest naturalna fala uchodźców, która dotarła do Polski, ponieważ coś złego wydarzyło się przy naszych granicach. Mamy do czynienia z całkowicie sztuczną turystyką migracyjną” – ocenił.

Leave a Reply