Już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy. „Strach przed bombami, nalotami i ostrzałem na oślep”

Już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj - poinformowało w sobotę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Niemal 6,5 mln w Ukrainie jest wewnętrznie przesiedlonych - dodano.

Już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy.

Już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojną z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj – poinformowało w sobotę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Niemal 6,5 mln w Ukrainie jest wewnętrznie przesiedlonych – dodano.

„Ludzie wciąż uciekają z powodu strachu przed bombami, nalotami i ostrzałem na oślep” – mówił szef UNHCR Filippo Grandi. „Pomoc jest kluczowa, ale nie możemy zapobiec panującemu (wśród ludności cywilnej) strachowi. Jedynie zakończenie tej wojny może położyć temu kres” – stwierdził.

Jak informowała agencja AFP, około 90 proc. uchodźców to kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku 18 – 60 lat mogą być powoływani do wojska – informowano.

Według wstępnych analiz tej oenzetowskiej instytucji szacowano, że z powodu konflikt na Ukrainie kraj opuścić może około 4 mln osób, jednak w zeszłym tygodniu organizacja zrewidowała swoją ocenę, ostrzegając, że liczba ta może być większa.

UNHCR informowało, że sześciu na 10 uciekających z Ukrainy udaje się do Polski, gdzie jak podaje instytucja, znalazło się już ponad 2 mln uchodźców. Ukraińcy uciekają również do innych sąsiednich państw – na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii. Także około 50 tys. osób zbiegło do Rosji, a niewiele ponad 2,5 tys. na Białoruś – dodano.

Leave a Reply