Boris Johnson: Wielka Brytania odzyska 1 stycznia pełną kontrolę po Brexicie

Wielka Brytania odzyska „pełną kontrolę” nad swoimi pieniędzmi i prawami od pierwszego stycznia AD 2021, obiecał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, w odpowiedzi na zaostrzającą się dyskusję nad tym, pozytywny koniec rozmów w sprawie umowy Brexitowej jest jeszcze możliwy.

Wielka Brytania odzyska „pełną kontrolę” nad swoimi pieniędzmi i prawami od pierwszego stycznia AD 2021, obiecał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, w odpowiedzi na zaostrzającą się dyskusję nad tym, pozytywny koniec rozmów w sprawie umowy Brexitowej jest jeszcze możliwy.

Dyskusja w brytyjskiej, w większości opuszczonej i rygorystycznie uregulowanej ze względu na COVID, parlamentarnej Izbie Gminu odeszła od koronawirusa w środowe popołudnie, ponieważ Boris Johnson został poproszony o „stanowcze” potwierdzenie, że Wielka Brytania zakończy proces Brexitu pod koniec roku, zgodnie z wolą Brytyjczyków wyrażoną w referendum AD 2016.

Premier powiedział, że chce uspokoić swojego kolegę z parlamentu, weterana politycznego Tory’ego Davida Amessa, że: „… ten kraj nie tylko opuścił Unię Europejską, ale 1 stycznia odzyskamy pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi, naszymi granicami i naszym prawem”.

Rząd nadal prowadzi negocjacje z Unią Europejską w nadziei na zawarcie umowy handlowej po Brexicie. Jednak w przypadku wielu kluczowych obszarów – wśród nich przede wszystkim przyszłego zarządzania łowiskami – pozostają poważne spory, ponieważ obie strony podeszły do stołu negocjacyjnego ze zdecydowanie odmiennymi ambicjami.

Jak donosi agencja Reuters, w środę irlandzki rząd – niezawodny sojusznik Brukseli w trakcie procesu brexitowego – powiedział, że metaforyczna „strefa lądowania” jest „trudna do przewidzenia” ze względu na trudne negocjacje w sprawie połowów. Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powiedział: „To jest duża przeszkoda i nie sądzę, aby rząd brytyjski nie doceniał siły odczuwania połowów w wielu państwach członkowskich Atlantyku”.

W środę główny negocjator ds. Brexitu, David Frost, użył dokładnie tego samego wyrażenia, tym razem mówiąc o możliwości zawarcia umowy wkrótce. W uwagach skierowanych do brytyjskiej komisji parlamentarnej powiedział: „W wielu obszarach strefa lądowania i charakter umów są dość jasne, jeśli nie do końca sprecyzowane… To, co musi się wydarzyć od teraz do tego czasu, to to, że musimy poczynić postępy, głównie na obszarach, na których występują duże luki”.

Minister Borisa Johnsona odpowiedzialny za Brexit, Michael Gove, również pozytywnie ocenił w komentarzach do komisji, również w środę, mówiąc, że jest wciąż optymistyczny.

Pomimo radosnej rozmowy z Westminster Bloomberg donosi, że rozmowy między obiema stronami nie postępują. Podczas gdy według doniesień Boris Johnson prywatnie przygotowuje się do odejścia od stołu negocjacyjnego już w przyszłym tygodniu. Unia Europejska uważa, że ​​nie spełni on tych gróźb i że rozmowy mogą się przeciągnąć nawet do grudnia.

Z pewnością nie byłoby to niezgodne ze sposobem prowadzenia rozmów przez Unię Europejską, które zazwyczaj mogą trwać w nieskończoność.

Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej AD 2016, ale lata opóźnień politycznych w Westminsterze – gdy politycy tego kraju walczyli ze sobą, by pogodzić się z tym, że ich zdaniem Brytyjczycy udzielili złej odpowiedzi w referendum -spowodowały, że kraj ten oficjalnie opuścił Unię dopiero w 2020 roku, a formalnie nie wycofa się ze wspólnoty całkowicie do końca roku.

Leave a Reply