Joe Biden: Wysłaliśmy Amerykanom w Afganistanie 19 ostrzeżeń przed ewakuacją

Przed upadkiem Afganistanu, od marca wysłaliśmy Amerykanom 19 ostrzeżeń, informując ich o zagrożeniu związanym z pozostaniem w kraju - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Jak przyznał, w kraju zostało 100-200 obywateli USA.

Joe Biden: Wysłaliśmy Amerykanom w Afganistanie 19 ostrzeżeń przed ewakuacją

Przed upadkiem Afganistanu, od marca wysłaliśmy Amerykanom 19 ostrzeżeń, informując ich o zagrożeniu związanym z pozostaniem w kraju – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Jak przyznał, w kraju zostało 100-200 obywateli USA.

Biden dodał, że Afganistan opuściło „ponad 90 proc.” Amerykanów, którzy chcieli to zrobić.Ewakuacja z Kabulu nie była misją wojenną, ale misją miłosierdzia – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Dodał, że żaden inny kraj nie miał możliwości, ani chęci, by przeprowadzić podobną akcję na taką skalę.

Biden: wyjście z Afganistanu 31 sierpnia nie było arbitralną datą graniczną

Data wyjścia z Afganistanu do 31 sierpnia nie była „arbitralną datą”, lecz była motywowana chęcią ochrony życia Amerykanów – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden.

„Nie chciałem przedłużać tej nieskończonej wojny i nie chciałem przedłużać nieskończonego wyjścia” – powiedział Biden. Jak dodał, decyzję o zakończeniu misji przed końcem sierpnia podjął na podstawie „jednomyślnych rad” wojskowych, którzy stwierdzili, że zamiast kontynuować misję wojskową, bezpieczniej będzie kontynuować wysiłki dyplomatyczne na rzecz ewakuacji cywilów z Afganistanu.

Biden: mieliśmy tylko jeden interes w Afganistanie: zapobieganie terroryzmowi

Mieliśmy w Afganistanie tylko jeden interes narodowy: zapobieganie nowym atakom terrorystycznym – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, ten cel został spełniony.

„Zadajcie sobie pytanie: czy gdyby zamachy 11 września miały początek w Jemenie, czy weszlibyśmy do Afganistanu” – zapytał Biden. Jak dodał, natura zagrożenia terroryzmem się zmieniła i nie wymaga obecności żołnierzy na miejscu.

„Do IS-Ch: jeszcze z wami nie skończyliśmy” – dodał.

Leave a Reply