Joe Biden: Rosja „nie ma czego szukać” w Radzie Praw Człowieka ONZ

Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

Joe Biden. Fot. MICHAEL REYNOLDS APP/EPA
Joe Biden. Fot. MICHAEL REYNOLDS APP/EPA

Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

„Zdjęcia z Buczy i innych miejscowości na Ukrainie, po wycofaniu się z nich wojsk rosyjskich, są przerażające” – stwierdził Biden. „Wskazują na gwałty, tortury i egzekucję, a w niektórych przypadkach na bezczeszczenie zwłok – to obraza dla całej ludzkości” – podkreślił amerykański prezydent.

Dodał, że „kłamstwa Rosji nie wytrzymują niepodważalnych dowodów na to, co dzieje się na Ukrainie”.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z „rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka” głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Czwartkowe głosowanie – rezultat międzynarodowego oburzenia po masakrze w podkijowskiej Buczy – było już trzecim ruchem Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Rosji.

Leave a Reply