Sir Jim Ratcliffe ucieka przed podatkami do księstwa Monako

Sir Jim Ratcliffe jest jednym z najbogatszych Brytyjczyków. W minionym tygodniu podjął decyzję o przeniesieniu się z Wielkiej Brytanii do księstwa Monako, w którym panują lepsze warunki podatkowe.

Sir Jim Ratcliffe
Sir Jim Ratcliffe

Sir Jim Ratcliffe jest jednym z najbogatszych Brytyjczyków. W minionym tygodniu podjął decyzję o przeniesieniu się z Wielkiej Brytanii do księstwa Monako, które jest jednym z ostatnich „rajów podatkowych”.

Uniosceptyk, wolnościowiec, przedsiębiorca

Sir Ratcliffe nie pokazuje się często w mediach, raczej nie jest znany opinii publicznej i zajmuje się głównie swoim biznesem chemicznym – sam jest z wykształcenia inżynierem-chemikiem. Pojawiło się jednak kilka jego wypowiedzi w mediach, dzięki którym mogliśmy poznać jego zdanie w kilku istotnych kwestiach. Sir Jim jest zwolennikiem wolnego rynku i niskich podatków oraz ostrym przeciwnikiem Unii Europejskiej – w czasie kampanii referendalnej i już po wygranym dla ludzi i jego poglądach referendum opowiadał się jednoznacznie za opuszczeniem UE bez jakiegokolwiek porozumienia.

Od zera do miliardera

Brytyjczyk jest założycielem spółki z branży petrochemicznej INEOS, której ma dwie trzecie udziałów, a jej roczne obroty sięgają 80 miliardów dolarów. Majątek samego sir Jima szacuje się na 17,5 miliarda funtów, co plasuje go na piątym miejscu listy najbogatszych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa oraz na 74 miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie. AD 2018 zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych Brytyjczyków według magazynu Forbes z majątkiem 21,05 miliarda funtów.

Nie zawsze jego życie układało się tak kolorowo. W początkach swojej kariery zawodowej mieszkał w lokalach socjalnych. Sir Ratcliffe tytuł szlachecki uzyskał od Królowej Elżbiety II. Swoim życiem i pracowitością pokazał, że wystarczy być przedsiębiorczym, by osiągać marzenia i bogactwo. Jednak i to by się nie udało, gdyby nie system kapitalistyczny i wolnorynkowe zasady, które dziś są na coraz większą skalę ograniczane, a niegdyś były standardem w Wielkiej Brytanii.

Raje podatkowe, źródło: Forsal
Raje podatkowe na świecie, źródło: Forsal

 

Monako – ucieczka do raju

Któż z nas lubi płacić podatki? Szef spółki INEOS również nie lubi, kiedy państwo zabiera mu zbyt wiele, dlatego postanowił przeprowadzić się do raju podatkowego, jakim jest księstwo Monako – drugie, po Watykanie, najmniejsze, niezależne państwo świata.

Przez lata był jednym z „najhojniejszych” indywidualnych podatników w Wielkiej Brytanii dopłacając do budżetu Królestwa ponad 100 milionów funtów każdego roku w podatkach od dochodów osobistych.

Wielka Brytania oferuje wiele możliwości dal przedsiębiorców i jej system podatkowy przyciąga wielu obywateli państw o mniej wolnościowym podejściu do gospodarki. Rzeczywiście bardzo łatwo założyć firmę w UK, biurokracja jest niewielka, a ulgi i zwolnienia podatkowe łatwe do wykorzystania w powstających lub rozwijających firmach. Niestety, im większe przedsiębiorstwo, im większe ma przychody, tym mniej korzystny staje się system.

Według szacunków na przeprowadzce do Monako sir Jim Ratcliffe może zaoszczędzić nawet 4 miliardy funtów. Wystarczy, że przez 183 dni w roku będzie mieszkał w malowniczym księstwie, by uzyskać tamtejszą rezydencję podatkową.

Leave a Reply