Jemen: Sąd na pięć lat skazał modelkę za złamanie zasad publicznej moralności

Sąd, zarządzany przez kontrolujące znaczną część Jemenu władze Hutich, na pięć lat więzienia skazał modelkę oskarżoną o złamanie zasad publicznej moralności - podała Agencja Reutera.

Jemen: Sąd na pięć lat skazał modelkę za złamanie zasad publicznej moralności

Sąd, zarządzany przez kontrolujące znaczną część Jemenu władze Hutich, na pięć lat więzienia skazał modelkę oskarżoną o złamanie zasad publicznej moralności – podała Agencja Reutera.

Amnesty International, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, określiła proces i sam wyrok „arbitralnym i błędnym”.

Dwudziestoletnia Intisar al-Hammadi została aresztowana w lutym w Sanie, kontrolowanej przez Hutich stolicy Jemenu. Wyrok, skazujący kobietę za łamanie zasad islamu i używanie narkotyków, wydano w niedzielę – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na zajmujących się sprawą prawników i aktywistów.

Modelkę oskarżono o „nieprzyzwoite zachowanie i złamanie reguł islamu”, kiedy w internecie umieszczono jej zdjęcia bez zasłaniającej włosy chusty. „Podczas przesłuchania zasłonięto jej oczy, znęcano się nad nią fizycznie i werbalnie, zmuszano do przyznania się do oskarżeń o posiadanie narkotyków i prostytucję” – podało w maju Amnesty International.

Adwokat Intisar al-Hammadi informował w lipcu o próbie popełnienia w więzieniu samobójstwa przez swoją klientkę – podał serwis Middle East Eye.

Saba, serwis informacyjny Hutich, poinformował w niedzielę o skazaniu grupy trzech innych kobiet oskarżonych o „rozwiązłość, prostytucję, używanie narkotyków i łamanie zasad moralnych”.

Wojna w Jemenie trwa od ponad sześciu lat. Pod koniec 2014 r. Huti zajęli stolicę kraju Sanę oraz znaczną część północnej i zachodniej części kraju. Wspierane przez koalicję zdominowaną przez kraje sunnickie siły rządowe kontrolują południe Jemenu.

Leave a Reply