Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata już w Polsce

Myśliwce amerykańskich Sił Powietrznych F-22 Raptor wylądowały w bazie w Łasku - poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

F-22 Raptor, Fot. EPA/PAP/Robert Ghement
F-22 Raptor, Fot. EPA/PAP/Robert Ghement

Myśliwce amerykańskich Sił Powietrznych F-22 Raptor wylądowały w bazie w Łasku – poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

„W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców USA. Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji NATO Air Shielding na wschodniej flance Sojuszu” – napisał Błaszczak na Twitterze.

NATO Air Shielding to misja zwiększenia obecności sił powietrznych i obrony przeciwrakietowej włączonych w system kierowania i dowodzenia Sojuszu. W ramach tej operacji Stany Zjednoczone wysłały do Polski via Wielka Brytania sześć myśliwców piątej generacji F-22, które będą stacjonować w Łasku. Amerykanie będą się szkolić z polskimi załogami.

Operacja ma stworzyć tarczę od państw bałtyckich po Morze Czarne, by zwiększyć zdolności do obrony terytorium państw członkowskich NATO, ich ludności i wojsk przed zagrożeniami z powietrza.

F-22 został zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej, samolot do uderzeń bronią powietrze-ziemia i misji rozpoznawczych. Maszyny przysłane do Polski należą do 90. Eskadry Myśliwskiej 3. Skrzydła Wing ulokowanej w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce.

Leave a Reply