Jan Kanthak: Potrzebna ustawa w sprawie zatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa

Jestem gorącym zwolennikiem tego, aby w przyszłości parlament przyjął ustawę, która będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątków i odnosiła się nie tylko do niezatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa, ale także w spółkach samorządowych - powiedział poseł Jan Kanthak (Solidarna Polska).

Jan Kanthak: Potrzebna ustawa w sprawie zatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa

Jestem gorącym zwolennikiem tego, aby w przyszłości parlament przyjął ustawę, która będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątków i odnosiła się nie tylko do niezatrudniania rodzin polityków w spółkach Skarbu Państwa, ale także w spółkach samorządowych – powiedział poseł Jan Kanthak (Solidarna Polska).

„Nasza partia jest na tyle skromna i mała, że wyliczyłbym dosłownie kilka osób (…), które są powiązane z Solidarną Polską i zatrudnione są w spółkach Skarbu Państwa. Zupełnie inna jest skala partii takiej jak Solidarna Polska, a partii PiS” – powiedział Kanthak w poniedziałek w TVN24 odnosząc się do sobotniej uchwały kongresu PiS, zgodnie z którą członkowie rodzin parlamentarzystów tej partii nie będą zatrudniani w spółkach Skarbu Państwa.

Istnieje potrzeba wprowadzenia takiej ustawy

Jak dodał Kanthak, „my tego rodzaju uchwał nie potrzebujemy przyjmować”. „Ale jestem gorącym zwolennikiem, aby w przyszłości polski parlament przyjął ustawę, która będzie dotyczyła wszystkich bez wyjątków i nie tylko spółek Skarbu Państwa, ale także spółek samorządowych” – zaznaczył poseł.

„Jestem ogromnym zwolennikiem, aby taka ustawa, jako prawo powszechnie obowiązujące weszła w życie i została przyjęta przez parlament” – podkreślił.

Pytany o to, że żona lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry pracuje w zarządzie jednej z firm ubezpieczeniowych zależnych od PZU, Kanthak odpowiedział, że żona Ziobry „trafiła do spółki, którą wyciągnęła w bardzo korzystny sposób”. „Warto zwrócić uwagę, że spółka ta otrzymywała liczne nagrody branżowe” – dodał.

Kaczyński: Trzeba się oczyścić. To my jesteśmy dla narodu, dla obywateli, a nie odwrotnie

W przyjętej w sobotę podczas Kongresu PiS uchwale postanowiono, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zakaz dotyczy też zatrudniania w tych spółkach członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

„Wyjątki dotyczą sytuacji, kiedy ktoś nie był politykiem, jego żona zasiada od 20 lat w spółce Skarbu Państwa i miałaby być zwolniona, bo ktoś dostał się do parlamentu. To są sytuacje, które bym uszanował” – mówił w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodawał, że o wyjątkach będzie decydował organ właścicielski nadzorujący radę nadzorczą samej spółki, czyli minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Leave a Reply