Jak Obniżyć Śmiertelność Wśród Zażywających Narkotyki? Zalegalizować je! Poznaj Zachowania Rynku

Celem tego artykułu jest zbadanie, co się dzieje, gdy nielegalny towar zostaje zalegalizowany. |"(...) Mając to na uwadze, powinniśmy spodziewać się, że warunki na legalnym rynku konopi indyjskich będą nadal ewoluować, aby lepiej służyć konsumentom"

Jak Obniżyć Śmiertelność Wśród Zażywających Narkotyki? Zalegalizować je!

Marijuana, czyli konopie indyjskie, jest obecnie legalna w jedenastu stanach do użytku rekreacyjnego, w trzydziestu trzech stanach do celów medycznych, a kolejne szesnaście stanów zdepenalizowało ją – wprowadzając zwykłe grzywny za posiadanie niewielkich ilości.

can
Pexels

Celem tego artykułu jest zbadanie, co się dzieje, gdy nielegalny towar zostaje zalegalizowany, zwłaszcza pod względem siły działania i bezpieczeństwa.

yes
Pixels

Oczekiwane skutki zalegalizowania towaru, który wcześniej był nielegalny, są proste. Oczywiście koszty, czyli ryzyko, spadną, a wraz z konkurencją spadną również ceny. Zwiększy to popyt i sprzedaż.

Rynek będzie się rozwijał na kilka możliwych sposobów. Po pierwsze, obecni konsumenci nielegalnego towaru mogą zwiększyć popyt na niego. Po drugie, na rynek wejdą nowi konsumenci, prawdopodobnie ci, którzy bali się złapania i ukarania na nielegalnym rynku, oraz inni, którzy teraz uważają go za bezpieczny i używają do swoich celów. Po trzecie, konsumpcja wzrośnie, jeśli zostaną znalezione lub ponownie odkryte nowe zastosowania produktu. Całe to zwiększone spożycie narkotyków może wydawać się niepokojące, ale jest odwrotnie.

Należy spodziewać się, że monitorowana ilość produkowana i konsumowana na rynku gwałtownie wzrośnie. Jednak niekoniecznie spodziewalibyśmy się, że nastąpi to w dramatyczny lub niebezpieczny sposób. Z historycznego punktu widzenia może się to wydawać nieco chaotyczne, ponieważ operacje w zakresie produkcji i dystrybucji są zastępowane przez komercyjnych hodowców i sieci sklepów, a ostatecznie przez zorganizowane globalne operacje na dużą skalę.Dzieje się tak w większości przypadków nowych produktów konsumenckich przez wiele lat.

A co z mocą produktu? Czy byłoby tak, że plantatorzy, hurtownicy, sprzedawcy detaliczni i konsumenci nadal szukaliby jeszcze silniejszych produktów? Czy może istniałaby tendencja do produktów o słabszej mocy, gdy inne aspekty lub cechy towaru są ulepszane? Teoria sugerowałaby, że siła działania zmniejszyłaby się lub przynajmniej nie wzrosłaby, jak podczas prohibicji.

Powiązaną i równie ważną kwestią byłaby zmienność siły działania. Czy byłoby tak, że siła działania konopi indyjskich znacznie różniłaby się od siebie zależnie od źródła sprzedaży? Zdrowy rozsądek i wiedza sugerowałyby, że moc produktu zostanie ustandaryzowana. Wiele firm pracuje nad bardziej znormalizowanymi produktami z konopi.

Rzeczywiście spodziewalibyśmy się, że spektrum mocy produktu zostanie ujednolicone zgodnie z preferencjami konsumentów. Producenci chcieliby wykorzystać rozpoznawalność marki, aby promować swoją długoterminową rentowność i chronić wartość swoich inwestycji przed stratą. Dlatego w miarę możliwości powinniśmy spodziewać się nazw marek i oznakowania mocy produktów. Ta normalizacyjna cecha legalnych rynków jest niezwykle ważna w przypadku bardziej niebezpiecznych narkotyków, takich jak heroina, gdzie zmienność siły działania przyczynia się do większości zgonów spowodowanych przedawkowaniem.

Co się stało?

Mamy dowody na to, co stało się z zalegalizowanymi konopiami. Gdy omawiamy rynki przechodzenie z nielegalnych narkotyków na produkty legalne musimy być bardzo ostrożni. Bardzo trudno jest określić, dlaczego konsument kupuje produkt i jakie są tego konsekwencje. Wreszcie, przepisy rządowe i propaganda na szczeblu federalnym wprowadzają zamieszanie, dezinformację i niepewność co do ruchu legalizacji marihuany.

mar
Pixels

Mając to na uwadze, wiemy, że konsumpcja nielegalnej marihuany dramatycznie wzrosła w stanach, które zalegalizowały konsumpcję medyczną i rekreacyjną. Zmiana nie jest zakończona, ponieważ przepisy, ograniczenia i wysokie podatki pomogły utrzymać nielegalny rynek przy życiu. Bez wątpienia konsumpcja jest wyższa wśród tradycyjnych konsumentów, ale rozmiar tego wzrostu jest trudny do określenia. 

Innym ważnym źródłem substytucji produktów jest spożywanie alkoholu i tytoniu po zażyciu konopii. Na przykład, po zalegalizowaniu marihuany przez stan Waszyngton, ilość popytu na alkohol i tytoń spadła o liczbę dwucyfrową. Inne badania wykazały znacznie wyższy odsetek w wybranych populacjach. Nic dziwnego, że grupy interesów związane z alkoholem i tytoniem wspierają kampanie, które mają na celu zapobieżenie legalizacji marihuany. Inni współautorzy tych kampanii politycznych obejmują przemysł więzienny nastawiony na zysk, przemysł farmaceutyczny i interesy związane z hazardem.

Lista medycznych zastosowań konopi jest długa i stale rośnie. Uważa się, że marihuana pomaga w bólu, lęku, śnie i apetycie, więc może pomóc osobom z podstawowymi schorzeniami w leczeniu tych schorzeń lub osób, które są leczone z takich chorób jak AIDS lub nowotwory. Jest również badana jako pomoc lub leczenie epilepsji, od dawna jest też znana jako lek na jaskrę.

Ludzie używają jej również zamiast lub jako dodatek do leków psychoaktywnych w stanach, takich jak lęk i uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Działa jako substytut leków przeciwbólowych, takich jakcOksykodon i Vicodin. Wielkie firmy walczyły o zastąpienie taniej marihuany, z jej minimalnymi negatywnymi skutkami, drogimi lekami o znaczących skutkach ubocznych i / lub braku skuteczności.

Wraz z niedawną legalizacją rośliny podobnej do konopi, nastąpił ogromny wzrost dostępności i stosowania CBD, niepsychoaktywnego składnika konopi. W postaci oleju jest stosowany lub spożywany w stanach chorobowych, takich jak ból, niepokój i stany zapalne, a suszone kwiaty rośliny są palone rekreacyjnie. Branża ta szybko rozszerzyła się na cały kraj, wysycając popyt na legalne i nielegalne konopie.

Jedną małą rzeczą, jaką wiemy od samego rządu, jest to, że siła działania nielegalnych konopi wzrosła z mniej niż 4% w 1993 r. do ponad 17% w 2017 r. Na rynku dostępne są również legalne produkty z konopi o bardzo dużej sile działania do użytku rekreacyjnego, gdzie spożywane są mniejsze dawki do określonych zastosowań medycznych.

W okresie prohibicji (1920–33) alkohol był produkowany w niezwykle silnej postaci. Był również bardzo złej jakości, ponieważ często brzydko pachniał, źle smakował i mógł powodować nudności. Barmani w cukierniach musieli eksperymentować z rzeczami, takimi jak soki owocowe i produkty mleczne, aby drinki smakowały ich klientom. Po zniesieniu prohibicji ponownie produkowano alkohol w postaci piwa, wina i whisky, które można było pić bez zapijania. Średnia moc spadła dramatycznie, za to  jakość znacznie wzrosła.

Mając to na uwadze, powinniśmy spodziewać się, że warunki na legalnym rynku konopi indyjskich będą nadal ewoluować, aby lepiej służyć konsumentom. Oznaczałoby to większą informację o produkcie i jego jakość, a także nowe produkty i aplikacje służące konsumentom. Może to również oznaczać spadek średniej mocy THC, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zwiększone spożycie oleju CBD i produktów z kwiatów konopi. Jak mówi FDR: „Jedyne, czego musisz się bać, to samego strachu”.

Leave a Reply