Jacek Saryusz-Wolski: 10 państw członkowskich UE eksportowało broń do Rosji

„10 państw członkowskich UE eksportowało broń do Rosji po nałożeniu na nią embarga w 2014 roku” - napisał na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski powołując się na portal Investigate-europe.eu. Miały to być m.in. pociski, samoloty, rakiety, torpedy i bomby o wartości prawie 350 mln euro. W śród państw wymienionych przez portal są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

Jacek Saryusz-Wolski: 10 państw członkowskich UE eksportowało broń do Rosji

„10 państw członkowskich UE eksportowało broń do Rosji po nałożeniu na nią embarga w 2014 roku” – napisał na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski powołując się na portal Investigate-europe.eu. Miały to być m.in. pociski, samoloty, rakiety, torpedy i bomby o wartości prawie 350 mln euro. W śród państw wymienionych przez portal są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

Według portalu Investigate-europe.eu pomimo trwającego embarga dziesięć państw członkowskich wyeksportowało sprzęt wojskowy o wartości 346 mln euro. Część z tych broni może być teraz użyta przeciwko Ukrainie.

„Niewiele ponad rok temu Władimir Putin i jego armia nadal byli dobrymi klientami europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Według danych oficjalnej Grupy Roboczej Rady ds. Eksportu Broni Konwencjonalnej (COARM), przeanalizowanych przez Investigate Europe, jedna trzecia państw członkowskich Unii Europejskiej eksportowała broń do Federacji Rosyjskiej” – twierdzi portal.

I dodaje, że dane ze wszystkich oficjalnych rejestrów eksportu broni z UE-27 pokazują, że w latach 2015–2020 co najmniej 10 państw członkowskich UE wyeksportowało do Rosji broń o łącznej wartości 346 mln euro. Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania – w różnym stopniu – sprzedały „sprzęt wojskowy” Rosji. „Nasze śledztwo pokazuje, że termin „sprzęt wojskowy” jest szeroki i może obejmować pociski, bomby, torpedy, działa i rakiety, pojazdy lądowe i statki” –  podaje.

Leave a Reply