Izrael zakazuje handlu futrami naturalnymi na potrzeby mody

Izrael w środę dekretem zakazał handlu naturalnymi futrami na potrzeby branży mody, stając się pierwszym krajem, który wprowadził tak rygorystyczne przepisy - poinformowało ministerstwo środowiska. Zakaz wejdzie w życie za pół roku.

Izrael zakazuje handlu futrami naturalnymi na potrzeby mody

Izrael w środę dekretem zakazał handlu naturalnymi futrami na potrzeby branży mody, stając się pierwszym krajem, który wprowadził tak rygorystyczne przepisy – poinformowało ministerstwo środowiska. Zakaz wejdzie w życie za pół roku.

„Handel futrami zwierzęcymi, import i eksport będą zakazane, poza potrzebami związanymi z badaniami, edukacją i niektórymi tradycjami religijnymi” – poinformowało ministerstwo w komunikacie. Użycie futra do zrobienia kapelusza (sztrajmł), noszonego przez ultraortodoksyjnych Żydów, pozostanie więc dozwolone.

„Przemysł futrzarski powoduje u zwierząt niewyobrażalne cierpienia i ten dekret zmieni rynek izraelskiej mody, przystosowując go do norm środowiskowych” – zaznaczyła minister środowiska Gila Gamliel.

Jej resort opublikował także list od Jane Halevy-Moreno, dyrektorki Międzynarodowej Koalicji Przeciwko Futrom (IAFC), w którym uznała ona dekret za „gest historyczny”. „Izrael jest pierwszym na świecie krajem, który zamyka drzwi przed tym okrutnym przemysłem” – napisała Halevy-Moreno.

Izrael już w 1976 roku zakazał hodowli zwierząt na futra.

Wiele krajów na świecie wprowadziło dotąd częściowe zakazy handlu futrami, zwłaszcza zagrożonych gatunków takich jak foki.

Izrael chce unieważnić umowę na szczepionki firmy AstraZeneca

Całkowity zakaz handlu futrami wszedł w życie jedynie w kilku miastach, takich jak Sao Paulo w Brazylii, czy w amerykańskim stanie Kalifornia. Indie zakazały jedynie handlu skórami norek, lisów i szynszyli.

Leave a Reply