Izrael: Sąd wznawia proces za korupcję przeciw premierowi Benjaminowi Netanjahu

Sąd w Jerozolimie wznowił w poniedziałek proces Benjamina Netanjahu ws. zarzutów o korupcję. Netanjahu stawił się w sądzie tuż przed rozpoczęciem obrad i opuścił jego budynek przed wezwaniem pierwszego świadka. Przed sądem manifestowała grupa jego zwolenników.

Sąd w Jerozolimie wznowił w poniedziałek proces Benjamina Netanjahu ws. zarzutów o korupcję. Netanjahu stawił się w sądzie tuż przed rozpoczęciem obrad i opuścił jego budynek przed wezwaniem pierwszego świadka. Przed sądem manifestowała grupa jego zwolenników.

Ciągnący się od prawie pięciu lat proces dotyczy trzech spraw. Pierwsza dotyczy przeprowadzania przychylnych dla izraelskiej firmy telekomunikacyjnej Bezek i wartych ok. 500 mln dolarów zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie małżeństwa Netanjahów w należącym do Bezeku portalu informacyjnym Walla. Premier został tutaj oskarżony o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania.

W drugiej sprawie, w związku z którą Netanjahu został oskarżony o defraudację i nadużycie zaufania, prokuratura twierdzi, że premier i jego żona Sara nielegalne przyjęli prezenty, w tym luksusowe cygara i szampany, od znajomych biznesmenów o wartości ok. 200 tys. dolarów.

WOW! MUSISZ TO OBEJRZEĆ! „To my, wolni ludzie”! Ten utwór polskiego rapera z UK obiega sieć z prędkością światła! [VIDEO]

Trzecia sprawa dotyczy umowy między Netanjahu a Nonim Mozesem, właścicielem izraelskiego dziennika „Jediot Achronot” i portalu Ynet. W zamian za korzystne dla premiera i jego rodziny zbiegi wizerunkowe w tych tytułach Netanjahu miał oferować zmiany prawne, które zahamowałyby rozwój konkurencyjnej gazety, „Israel Hajom”. Netanjahu został w związku z tym oskarżony o defraudację i nadużycie zaufania, natomiast Mozes o oferowanie łapówki.

Netanjahu zaprzecza popełnienia zarzucanych mu czynów

Netanjahu, który zaprzecza popełnienia zarzucanych mu czynów, prowadzi obecnie rozmowy koalicyjne po przeprowadzonych 23 marca wyborach parlamentarnych, które dały kierowanemu przezeń Likudowi niewielką przewagę. „Wznowiony proces o korupcję może rzucić cień na przebieg tych rozmów i oddalić perspektywę utworzenia rządu” – pisze w komentarzu agencja Reutera.

„Uprzywilejowane relacje Netanjahu z innymi oskarżonymi w tej sprawie były czymś w rodzaju waluty, którą polityk płacił za przysługi” – powiedziała prokurator Liat Ben-Ari o relacjach premiera z Nonim Mozesem. „Ta moneta przetargowa mogła mieć wpływ na decyzje sprawującego urząd premiera” – podkreśliła.

Kanada: Polski kapłan wyrzuca policję ze świątyni w Calgary

Netanjahu zaprzecza wszystkim zarzutom, obwiniając media i przeciwników politycznych o nagonkę i „polowanie na czarownice”. Według niego proces jest „próbą podważenia silnego prawicowego przywództwa”.

Natanjahu jest pierwszym izraelskim premierem, którego postawiono w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu. Lider Likudu sprawował go podczas 12 lat.

Jeśli jego wina zostanie dowiedziona, grozi mu do 10 lat więzienia za korupcję i do 3 lat za defraudację i nadużycie zaufania.

W Izraelu wyrok skazujący dla tak wysokiego rangą polityka nie jest nieprawdopodobny. W 2015 r. poprzedni premier Ehud Olmert trafił do więzienia za korupcję, a w 2011 r. były prezydent Mosze Kacaw trafił do więzienia m.in. za gwałty.

Istnieje możliwość zakończenia procesu ugodą, chociaż wcześniej prawicowy premier i jego otoczenie odrzucali takie rozwiązanie.

Prześladowanie chrześcijan trwa. Ostatnio ataki miały miejsce w Indonezji, Nigerii i Mozambiku

Według izraelskiego prawa oskarżony szef rządu musi zrezygnować z urzędu jedynie wtedy, gdy zostanie skazany, a wyrok będzie podtrzymany w procesie odwoławczym, który może ciągnąć się latami.

Kolejna Pokazówka Dla Naiwnych |Żydzi Inscenizują Szczepienia COVID19

Leave a Reply