Szwecja: Irakijczyk skazany za ścięcie głowy szwedzkiej nastolatki apeluje o uniewinnienie

Iracki imigrant Tishko S. podczas procesu apelacyjnego utrzymywał, że jest niewiny  po tym, jak w lipcu został skazany za zamordowanie szwedzkiej nastolatki Wilmy Andersson i rozczłonkowanie jej ciała.

Iracki imigrant Tishko S. podczas procesu apelacyjnego utrzymywał, że jest niewiny  po tym, jak w lipcu został skazany za zamordowanie szwedzkiej nastolatki Wilmy Andersson i rozczłonkowanie jej ciała.

Apelacja od wyroku skazującym 23-latka zakończyła się w czwartek. Migrant z Iraku wygłosił przemówienie przed sądem, w którym wyznał swoją niewinność, stwierdzając: „Na moich rękach nie ma ani kropli krwi, kochałem Wilmę bardziej niż życie”.

Twierdzenie jest sprzeczne z faktem, że odcięta głowa nastolatki została znaleziona w mieszkaniu Irakijczyka po morderstwie, które miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Według doniesień medialnych SVT, 23-latek dodał: „Nie jestem mordercą, nie znęcam się nad kobietami, ani nie prześladuję nikogo” i stwierdził, że szwedzkie śledztwo policyjne polegało po prostu na domysłach.

Adwokat Tishko S. próbował wskazać na rzekomą słabość dowodów, tj. fakt, że reszta ciała nastolatki nie została odzyskana, pytając, czy policja zrobiła wystarczająco dużo, aby zbadać możliwość innego podejrzanego w sprawie.

W lipcu 23-latek został uznany za winnego i skazany na dożywocie za morderstwo 17-latki. Nakazano mu także zapłacić rodzicom ofiary 227 664 koron szwedzkich (około 100 tys. złotych).

Szwedzkie media odmówiły publikacji informacyj o pochodzeniu Tishko S., twierdząc, że nie leży to w interesie publicznym, jednak w ostatnich miesiącach związek między imigracją a przestępczością stał się głośny w Szwecji, po wypowiedziach wysokiego rangą oficera policji Matsa Löfvinga w zeszłym miesiącu.

Mówiąc konkretnie o przestępstwach gangów, Löfving powiedział: „Te klany przyjeżdżają do Szwecji wyłącznie w celu zorganizowania i usystematyzowania przestępczości. Pracują nad przejęciem władzy, mają zdolność do przemocy i chcą zarabiać na niej pieniądze. Robią to używając narkotyków, brutalnych przestępstw i wymuszeń”.

Kilka dni później premier Stefan Löfven przyznał, że istnieje związek między migracją a przestępczością.

„Przy dużej migracji, w której nie radzimy sobie z integracją, istnieje również większe ryzyko tego rodzaju problemów, które widzimy. To jest oczywiste”- wyznał.

Leave a Reply