Interwencja służb po wykryciu radioaktywnych śmieci w Warszawie!

Służby interweniowały w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Warszawie. Odkryto w nim podwyższony poziom promieniowana.

Służby interweniowały w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Warszawie. Odkryto w nim podwyższony poziom promieniowana.

W Zakładzie Utylizacji Odpadów przy ulicy Kampinoskiej 1 w Warszawie podczas rutynowej kontroli śmieciarki, pracownicy zauważyli nieprawidłowości. Pracownicy wezwali straż.

– Na miejscu była grupa chemiczna, która dokonała pomiaru i potwierdzono podwyższony poziom. Pracownicy sortowni zostali o tym poinformowani, mają zająć się zabezpieczeniem i utylizacją tych materiałów – powiedział Łukasz Płaskociński ze straży pożarnej w Warszawie.

Zdarzenie potwierdziło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Okazało się, że wśród śmieci znalazł się jeden tajemniczy worek.

Według Wirtualnej Polski był to worek ze zmieszanymi odpadami komunalnymi. Podczas badania czujnikiem odpady wykazywały podwyższony poziom radiacji.

Nie ujawniono co znajdowało się w worku, ale rozpoznanie substancji radioaktywnej wskazuje na izotop 226 radu. Natomiast strażacy zabezpieczyli teren, a niebezpieczne odpady zostały zdeponowane na wydzielonym obszarze.

Śmieci poddano monitorem skażeń radioaktywnych EKO-C. Badania przeprowadzone przez straż pożarną wykazały, że odpady wykazują promieniowanie wielkości 0,150 µSv/h (mikrosiwertów na godzinę), mierzone bezpośrednio na deklu pojemnika.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania uspokoiło mieszkańców stolicy, że nie ma zagrożenia dla otoczenia.

– Dostarczone odpady zdeponowano w wydzielonym, odgrodzonym obszarze – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Odseparowane odpady zostały umieszczone w stalowym pojemniku i zamknięte w odizolowanym pomieszczeniu.

Ogólna masa odpadów i pojemnika wynosi ok. 20 kg. Pozostała część dostarczonych śmieci nie wykazuje podwyższonego promieniowania.

Leave a Reply