Intensywne walki w Mariupolu. Rosyjscy żołnierze ostrzelali Charków [RELACJA NA ŻYWO]

52. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie kierują do szturmu na Mariupol więcej wojska, rzucają do akcji dodatkowe siły. “Pojawienie się bombowców [Tupolew] świadczy o zamiarach rozpoczęcia ataku na twierdzę Azovstal oraz port po zrzuceniu wysokowydajnych bomb takich jak FAB-3000 i inne" - podał doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak pisze agencja informacyjna Ukrinform, Rosja bombarduje nieuzbrojonych cywilów i blokuje dostarczanie do miasta pomocy humanitarnej.

52. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie kierują do szturmu na Mariupol więcej wojska, rzucają do akcji dodatkowe siły. “Pojawienie się bombowców [Tupolew] świadczy o zamiarach rozpoczęcia ataku na twierdzę Azovstal oraz port po zrzuceniu wysokowydajnych bomb takich jak FAB-3000 i inne” – podał doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak pisze agencja informacyjna Ukrinform, Rosja bombarduje nieuzbrojonych cywilów i blokuje dostarczanie do miasta pomocy humanitarnej.

22:37 W efekcie nałożonych na Moskwę sankcji w Belgii zamrożono ponad 200 mld euro rosyjskich aktywów, najwięcej ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Według dziennika „Het Nieuwsblad” było to możliwe m.in. dzięki odłączenie wielu rosyjskich banków od systemu Swift, który ma swoją siedzibę na południu Belgii.

21:48 „W sobotę wieczorem rosyjscy żołnierze ponownie ostrzelali Charków. Zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne” – poinformował mer tego położonego na wschodzie Ukrainy miasta Ihor Terechow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

21:36 Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszekpowiedział, że potrzebne są „gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny” oraz „dzieła pojednania”. Apelował o „miłość i braterstwo”. Na mszy był Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. „Towarzyszymy wam, odwagi” – mówił papież.

21:15 Od 24 lutego, początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, w kraju zabito 21 przedstawicieli mediów – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na zajmującą się wolnością słowa komisję Rady Najwyższej Ukrainy.

„Składamy szczere kondolencje rodzinom ofiar. Żądamy odpowiedzi świata na zbrodnie popełnione przez rosyjskich okupantów na Ukrainie, w tym niszczenie wolnych mediów” – napisano w komunikacie parlamentarnej Komisji Wolności Słowa.

20:34 „Pracujemy nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy” – oświadczył w sobotę prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski po rozmowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Premier Johnson przekazał, również na Twitterze, że poinformował Zełenskiego o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, która zostanie dostarczona w najbliższych dniach. „Wielka Brytania nie cofnie się przed niczym, by zapewnić Ukraińcom zasoby, których potrzebują, żeby bronić się przed trwającym najazdem Rosji” – podkreślił.

19:25 „Z Iziumu w obwodzie charkowskim Rosjanie przymusowo wywieźli do Rosji 50 mieszkańców” – poinformował w sobotę przedstawiciel władz tego miasta na wschodzie Ukrainy Maksym Strelnyk.

„Rosyjscy okupanci we współpracy z miejscowymi zdrajcami zorganizowali przymusową deportację z miasta ponad 50 mieszkańców. Autobusy z ludźmi przekroczyły granicę (z Rosją) przez przejście Czuhuniwka i pojechały w nieznanym kierunku” – dodał Strelnyk.

18:59 „Rosjanie otworzyli ogień w stronę centrum Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, uniemożliwiając ewakuację ludności” – poinformował w sobotę szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Dodał, że siły rosyjskie celowo ostrzelały osiem furgonetek dostarczających chleb.

Poinformował też, że rano Rosjanie po raz kolejny ostrzelali zakład przetwórstwa ropy naftowej w Lisiczańsku, wywołując pożar na powierzchni 5000 m kw.

18:10 Niemiecki rząd zdecydował o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, nie zobowiązał się jednak jasno do dostaw broni ciężkiej, której najbardziej potrzebuje broniące się przed Rosją państw – informuje w sobotę agencja DPA. Dostawy ciężkiej broni są też przedmiotem sporu w rządzącej RFN koalicji SPD, Zielonych i FDP.

17:43 Ze zdjęć satelitarnych firmy Planet Lab wynika, że podczas rosyjskiej okupacji na cmentarzu miejskim w Chersoniu na południu Ukrainy pojawiły się co najmniej 824 nowe groby – podaje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy.

17:17 „Zniszczenie ukraińskich obrońców w Mariupolu będzie końcem negocjacji z Rosją, 'postawieniem kropki'” – uważa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.

16:58 „Nadszedł czas, by nazwać Rosję państwem terrorystycznym i zakazać rosyjskich symboli narodowych”- napisał w sobotę na Twitterze pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy Wschodniej Sergej Sumlenny.

„Rosyjska armia – jak terroryści – ostrzeliwuje cywilów. Nadszedł czas, by zakazać ich symboli (flagi, herbu), tak, jak zakazujemy symboli Państwa Islamskiego” – napisał Sumlenny.

16:21 Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova zaapelowała w sobotę wpisem na Twitterze bezpośrednio do prezydenta Rosji Władimira Putina, by powstrzymał swoich żołnierzy od gwałtów na kobietach i dzieciach. Podkreśliła, że krzywdzenie bezbronnych pokazuje słabość rosyjskiego prezydenta.

15:24 „Cena energii elektrycznej dla 80 proc. ukraińskich gospodarstw domowych zużywających mniej niż 250 kWh miesięcznie nie wzrośnie przez najbliższe sześć miesięcy” – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Informację podał Ukrinform.

14:52 „Rosjanie planują od poniedziałku zamknąć Mariupol uniemożliwiając wjazd i wyjazd z miasta, by prowadzić działania filtracyjne” – informuje w sobotę doradca mera położonego na południowym wschodzie Ukrainy Mariupola, Petro Andriuszczenko.

14:09 W Mariupolu trwają intensywne walki, Rosjanie rzucają do akcji dodatkowe siły – poinformowały w sobotę władze miasta, o które od blisko dwóch miesięcy toczy się bitwa.

13:53 Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału w Kijowie – poinformował w sobotę mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W Charkowie w rezultacie ostrzałów zginęła jedna osoba, a co najmniej18 zostało rannych.

„Mimo tego, że nasza obrona przeciwlotnicza działa, nasi wojskowi prowadzą obronę, doszło w dzielnicy darnickiej do wybuchów. Jest jeden zabity, kilka osób zostało hospitalizowanych, pracownicy medyczni walczą o ich życie” – przekazał Kliczko, cytowany przez serwis Ukrainska Prawda.

13:51 Około 700 ukraińskich żołnierzy jest w rosyjskiej niewoli –poinformowała w sobotę ukraińska wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

13:44 W świetle prawa międzynarodowego i w opinii obrońców praw człowieka rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie obejmują m.in. masowe zabójstwa, tortury, gwałty, grabieże, przymusowe wywożenie ludności (w tym dzieci) do Rosji, ataki na cele cywilne takie jak osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale i korytarze humanitarne oraz stosowanie amunicji zabronionej przez konwencję genewską.

Wszelkie użycie siły zbrojnej przez Rosję na terytorium Ukrainy uznaje się za nielegalne i podpadające według prawa międzynarodowego pod zbrodnię prowadzenia wojny napastniczej. W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło około 2 tys. cywilów ukraińskich, w tym 200 dzieci, a ponad cztery miliony osób opuściło kraj.

12:52 Dwaj przyjaciele ze wsi Zdwyżiwka w obwodzie kijowskim byli okrutnie torturowani, a następnie zostali zamordowani przez rosyjskich okupantów. Zabili mojego syna strzałem w usta z karabinu – powiedziała stacji Sky News matka jednego z zamordowanych.

12:01 Bitwa o Donbas to bardzo ważny moment tej wojny; niezwykle istotna jest tutaj rola Zachodu i jego wsparcie wywiadowcze, ale także dostawy broni – mówił w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Zwrócił również uwagę na potrzebę ciągłego dociskania Rosji sankcjami.

11:44 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę życie straciło ok. 20 100 rosyjskich żołnierzy – poinformował w sobotę ukraiński sztab generalny.

11:19 W wyniku nocnego ataku rakietowego na lotnisko w Aleksandrji w obwodzie kirowogradzkim są zabici i ranni. Poinformował o tym w sobotę w Telegramie szef Kirowohradzkiej Obwodowej Administracji Państwowej Andrij Rajkowicz, donosi Ukrinform.

10:36 Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad obwodem lwowskim cztery pociski manewrujące wystrzelone z pokładów rosyjskich myśliwców Su-35” – informuje agencja Ukrinform.

10:20 „16 kwietnia 2022 r. uzgodniono 9 korytarzy humanitarnych” – poinformowała w Telegramie wicepremier – minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

10:09 Dwudziestu jeden uchodźców z Ukrainy przebywa w ośmiu pokojach hotelowych Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. „Część bardzo szybko chce wracać na Ukrainę” – powiedział PAP rzecznik CSK Andrzej Goliszek.

10:00 Czym więcej rosyjskich zbrodni jest odkrywanych, tym więcej osób chce do nas dołączyć – powiedział PAP Damien Magrou „Cicero”, urodzony we Francji rzecznik Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy.

09:43 W obwodzie ługańskim podczas nocnych ostrzałów wroga zginąło dwóch mężczyzna, a cztery kobiety zostały ranne. Ponadto odcięto gazociągi w Siewierodoniecku i Łysyczańsku, trwa akcja ratownicza – poinformowała w Telegramie Ługańska Obwodowaj Administracja Wojskowa.

09:16 200 dzieci zginęło, a 360 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując najnowsze szacunki przedstawione przez ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denisową.

09:09 Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali w nocy wieś w okolicach Połtawy w środkowo wschodniej części Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc kolejną – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunina.

https://t.me/DMYTROLUNIN/1332

09:03 W Kijowie i Lwowie słychać w sobotę rano odgłosy eksplozji – podała stacja BBC, przytaczając informacje zamieszczone w internecie przez miejscowe władze. Nie ma doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

08:58 Rosyjskie wojska na północnym wschodzie Ukrainy starają się przegrupować; wciąż atakują na południowym wschodzie, gdzie próbują przejąć kontrolę nad Mariupolem, zdobyć Rubiżne i Popasną – ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę, 52. dnia wojny.

08:55 Rosja łączy terror z grabieżą największych zasobów Ukrainy – powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Atak w obwodach donieckim i ługańskim to „położenie łap” na tych bogactwach naturalnych.

08:50 Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,781 mln osób –poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 24,4 tys. podróżnych, a w sobotę do godziny 7 rano – 5,4 tys.

08:40 Do tej pory zatrudnienie znalazło 69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. Ukraińcy złożyli także około 300 tys. wniosków o 500 plus na około 445 tys. dzieci.Do tej pory zatrudnienie znalazło 69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. Ukraińcy złożyli także około 300 tys. wniosków o 500 plus na około 445 tys. dzieci.

08:40 Walkę sił ukraińskich w Mariupolu już dziś można uznać za legendę – uważa portugalski historyk i wykładowca na Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo. Ekspert wskazał w rozmowie z PAP, że Mariupol słusznie uważany jest za “umęczone miasto”, a zbrodnie tam popełnione mogą być większe niż te w Buczy.

07:44 W efekcie wojny infrastruktura transportowa Ukrainy uległa znacznemu zniszczeniu, co powoduje, że dostarczanie pomocy humanitarnej na terenach, z których już się wycofały wojska rosyjskie jest poważnym wyzwaniem – oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:12 Około stu kanadyjskich żołnierzy odleciało w piątek do Polski, gdzie mają pomagać ukraińskim uchodźcom. Misję, która może zostać zwiększona o kolejnych 50 żołnierzy, zapowiedziała w w ostatnich dniach kanadyjska minister obrony Anita Anand.

07:00 Ostatniej doby na południu Ukrainy siły ukraińskie zadały rosyjskim najeźdźcom kolejne straty: zginęło 76 żołnierzy, zlikwidowano dwa czołgi i trzy wyrzutnie rakietowe Grad – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

06:47 Sąsiadami wielu gwiazd, jak choćby Maryli Rodowicz, są rosyjscy dyplomaci. W uroczym podwarszawskim Konstancinie, gdzie swoje domy ma wielu znanych i bardzo bogatych Polaków, w przepięknej, wartej miliony rezydencji rozkokosił się ambasador Rosji Siergiej Andriejew – pisze sobotni „Fakt”.

05:57 W obwodzie kijowskim na Ukrainie codziennie znajdowanych jest ponad tysiąc urządzeń wybuchowych – poinformował na Telegramie doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

05:15 Oficerowie brytyjskiej elitarnej jednostki Special Air Service (SAS) szkolą ukraińskich wojskowych w rejonie Kijowa – pisze w sobotę brytyjski dziennik „The Times”.

04:53 Premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu – poinformował w piątek Reuters, powołując się na źródła.

03:02 Biały Dom nie przygotowuje się do wizyty prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie, ale rozważa wizytę w Kijowie wysokiego rangą urzędnika administracji Stanów Zjednoczonych – powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

01:07 Wojska rosyjskie aktywnie przygotowują się do nowej ofensywy na wschodzie Ukrainy, w tym przygotowują infrastrukturę medyczną oraz terytorium Białorusi do wystrzeliwania rakiet w kierunku Ukrainy –powiedziała w piątek wieczorem ukraińska wiceminister obrony Anna Malar.

00:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że Ukraina straciła podczas wojny 2,5-3 tys. żołnierzy, zaś ok. 10 tys. jest rannych. Dodał, że Ukraińcy muszą zrobić wszystko, by wojna trwała w nieskończoność.

23:03 Skuteczność instrumentów wpływu na Federację Rosyjską decyduje o tym, jak długo będzie trwać prowadzona przez nią wojna –powiedział w piątek wieczorem w wideo na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Leave a Reply