IMGW: weekendowe pożegnanie z upałami. Ostrzeżenia przed burzami z gradem

W weekend żegnamy się z upałami. Wysokie temperatury będą już tylko na ścianie wschodniej. Na zachodzie i południowym zachodnie oraz w centrum - chłodniej i burzowo. W połowie przyszłego tygodnia temperatura spadnie nawet do 19 st. C – informuje dyżurna synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

Ludzie na przejściu dla pieszych w mieście podczas deszczu, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Albert Zawada
Ludzie na przejściu dla pieszych w mieście podczas deszczu, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Albert Zawada

W weekend żegnamy się z upałami. Wysokie temperatury będą już tylko na ścianie wschodniej. Na zachodzie i południowym zachodnie oraz w centrum – chłodniej i burzowo. W połowie przyszłego tygodnia temperatura spadnie nawet do 19 st. C – informuje dyżurna synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

Aby w weekend zażyć ostatnich wakacyjnych upałów, trzeba wybrać się na wschód kraju. Tam w sobotę i w niedzielę będzie można się jeszcze wygrzać w promieniach słońca. Prognozowana maksymalna temperatura na sobotę – 33 st. Celsjusza.

„Na wschodzie w niedzielę kończą się ostrzeżenia przed upałami. Od poniedziałku chłodniej. W kolejne dni temperatury będą jeszcze niższe, bo w okolicach 20–23, a w czwartek nawet 19 stopni” – mówi dyżurna synoptyk.

Chłodne powietrze napłynie do nas od zachodu. W sobotę wzdłuż naszej granicy z Niemcami będzie przebiegała strefa zbieżności wiatru. Zazwyczaj na niej tworzą się burze, tak też będzie tym razem.

„Na zachodzie oraz miejscami w centrum i na południu kraju w sobotę okresami zachmurzenie będzie duże. Tam wystąpią również burze i przelotne opady deszczu. Właśnie deszcz będzie największym zagrożeniem, szczególnie na południowym zachodzie. Prognozujemy sumę opadów do 30 mm. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h” – podkreśla synoptyk IMGW. Temperatura ok. 25 st. C.

„Niedziela będzie bardziej pochmurna, a cała strefa związana z burzami i niebezpiecznymi zjawiskami konwekcyjnymi przesunie się nieco do centrum i na wschód. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, a suma opadów może sięgnąć 30 mm. Temperatura nieco niższa, bo na zachodzie do 23 st.” – przewiduje Dorota Pacocha.

IMGW: ostrzeżenia przed burzami z gradem w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim

Jak informuje białostocki oddział Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW, burze z gradem mogą występować miejscami w powiatach sejneńskim, suwalskim i Suwałkach. Burzom towarzyszą okresowe, dość silne opady deszczu o natężeniu około 2-5 mm na 10 minut. Suma godzinowa na stacji w Suwałkach wyniosła około 14 mm. Komórki burzowe bardzo powoli przemieszczają się na północny wschód. W rejonie burz może występować porywisty wiatr. Instytut ostrzega także przed podobnymi burzami z gradem w powiatach gołdapskim i oleckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Oddział IMGW we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w powiatach: brzeskim, głubczyckim, nyskim i prudnickim w województwie opolskim. Ostrzeżenie obowiązuje w piątek w godzinach od 11:30 do 22:30. Ponadto od południa do godz. 20:00 obowiązywać będzie ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, kluczborskim, oleskim i strzeleckim w Opolskiem. Temperatura maksymalna może tam osiągać 29-31 stopni Celsjusza.

Z kolei poznański oddział IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla czterech powiatów województwa lubuskiego: krośnieńskiego, słubickiego, żagańskiego i żarskiego. W piątek od godziny 11:30 do 22:30 prognozowane są tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może spaść grad.

Leave a Reply