Ile koncerny zarabiają na szprycy? Pfizer przedstawił szacunki dotyczące zysku ze sprzedaży szczepionek

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer prognozuje zysk w wysokości 26 mld dolarów z rocznej sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer prognozuje zysk w wysokości 26 mld dolarów z rocznej sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19.

O sprawie donosi brytyjski „The Guardian”. Pfizer zrewidował właśnie swoje prognozy dotyczące sprzedaży w obecnym roku. Według wyliczeń ekonomistów koncernu sama sprzedaż szczepionek przeciwko COVID-19 ma przynieść 26 mld dolarów przychodu. Zyski ze sprzedaży preparatu mają wynieść ponad jedną trzecią rocznego dochodu firmy.

Początkowo szefowie koncernu szacowali, że sprzedaż szczepionki przyniesie w tym roku 15 mld dolarów przychodu. Teraz te szacunki zostały zrewidowane i firma oczekuje przychodu rzędu 26 mld dolarów. Część analityków podkreśla jednak, że finalnie i ta kwota może być niedoszacowana, ponieważ uwzględnia tylko zamówienia otrzymane do połowy kwietnia. Najprawdopodobniej do końca roku Pfizer podpisze jeszcze kilka wielomiliardowych kontraktów na dostawy swojego preparatu.

WAŻNE! Pfizer, Moderna, J&J i AstraZeneca ukończą eksperymenty nie dalej, jak do 2023! Podpiszesz vax’listę, vax’dojczu?

Nowe szacunki sprzedaży opierają się na podpisanych dotychczas umowach, które zakładają dostarczenie w tym roku 1,6 mld dawek do państw na całym świecie. Firma już zaopatruje między innymi Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, UE, Japonię i Izrael. Media donoszą, że koncern jest bliski podpisania kontraktu z Brazylią na 100 mln dawek szczepionki.

Sama Unia Europejska zwiększyła niedawno swoje zamówienie do 600 mln dawek. Najprawdopodobniej na tym nie skończy się zapotrzebowanie państw Wspólnoty i nowe kontrakty z Pfizerem mają być tylko kwestią czasu.

WAŻNE! Szczepionka firmy Pfizer może powodować zapalenie serca u osób poniżej 30 roku życia, sugerują badania.

Leave a Reply