
Holenderski parlament jednogłośnie wezwał do niezależnego śledztwa w dniu 1 grudnia 2021 r. Naukowcy krytykują brak publikacji przez rząd danych na temat nadmiernej śmiertelności.

1 grudnia holenderski poseł Peter Omtzigt złożył wniosek w parlamencie, prosząc rząd o zbadanie danych dotyczących nadmiernej śmiertelności. W tym czasie National Bureau of Statistics (CBS) zgłosiło nadmierną śmiertelność od 800 do 900 osób tygodniowo, podczas gdy Instytut Zdrowia (RIVM) naliczył tylko około 300 zgonów tygodniowo w wyniku Covid-19. Tę uderzającą różnicę należy wyjaśnić w niezależnym badaniu naukowym Peter Omtzigt jest popularny wśród opinii publicznej, ponieważ prowadził kampanię na rzecz nieustannego wyjaśnienia sprawy suplementów dla dzieci. Doprowadziło to w końcu do tego, że w latach 2004-2019 urząd skarbowy postawił w niekorzystnej sytuacji rasowo biedniejsze osoby ze środowisk migracyjnych, co czasami zagrażało ich egzystencji. To z kolei doprowadziło do formalnej dymisji rządu w styczniu 2021 r., który – do dziś – pozostał na stanowisku.
Podczas mniej więcej 300-dniowej formacji rządowej w historii Holandii Omtzigt mimowolnie wywołał kolejny skandal: zdjęcie dziennikarza prasowego przedstawiało niepubliczne notatki czołowego polityka zaangażowanego w negocjacje koalicyjne, które wskazywały, że jest to konieczne jakoś pozbyć się nieprzyjemnego wróżby. Był wybrany członek Chrześcijańsko-Demokratycznej CDA, która jest częścią rządzącej koalicji Marka Rutte – i najprawdopodobniej pozostanie w następnym rządzie. 21 czerwca Peter Omtzigt opuścił partię i jest teraz jednoosobową grupą parlamentarną w holenderskim parlamencie. Jego wniosek z 1 grudnia o zbadanie danych dotyczących śmiertelności został jednogłośnie zatwierdzony przez 150 posłów ze wszystkich partii.
Krytyka naukowców
Ale od tego czasu nic się nie wydarzyło. W szanowanym dzienniku de Volkskrant profesor rachunku prawdopodobieństwa Ronald Meester z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie i ekonomistka zdrowia Eline van den Broek-Altenburg krytykują zatajanie danych przez rząd: „Teraz należy umożliwić badanie nadmiernej śmiertelności”.
Uczeni uważają za nieodpowiedzialne, że prośba parlamentarzystów nie została jeszcze spełniona. Sytuacja jest pilna. Od czasu inicjatywy Petera Omtzigta nadmierna śmiertelność wzrosła nawet do około 1200 osób tygodniowo. Przyczyny tego są nadal niejasne: czy jest to spowodowane tylko częściowo odnotowanymi ofiarami koronawirusa? Czy to z powodu innych zabiegów medycznych, które musiały zostać przełożone z powodu pandemii korony? A może nawet z powodu masowych szczepień? Przynajmniej istnieją przesłanki, zdaniem naukowców, że szczepienia dla osób w wieku 65 lat i starszych nie są pozbawione ryzyka. Ze względu na zaostrzone blokady właściwie należało się spodziewać spadku śmiertelności. Przypominamy, że Holandia weszła w częściową blokadę 13 listopada, następnie wieczorną blokadę 28 listopada, a na koniec trudną blokadę od 19 grudnia. Ten ostatni był skierowany przede wszystkim przeciwko rozprzestrzenianiu się nowego wariantu wirusa omikronowego.
Naukowcy wskazują na międzynarodowe różnice w nadmiernej śmiertelności. Zależy to również od tego, jak dobrze system opieki zdrowotnej poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem spowodowanym pandemią. Szczególnie problematyczny jest brak jasności w Holandii z powodu niedostępnych danych, podczas gdy dyskusje polityczne dotyczą presji szczepień i obowiązkowych szczepień. Statystyk i ekonomista zdrowia opowiadają się również za przestrzeganiem ochrony danych: chodzi po prostu o anonimowe informacje o wieku, płci, wskaźniku masy ciała, dochodach, stanie szczepień, skutkach ubocznych, przebytych chorobach i przyjęciach do szpitala. Potrzebujesz tego do zbadania nadmiernej śmiertelności. Nawet wtedy reszta zgonów może nadal pozostać niewyjaśniona.
Na końcu artykułu naukowcy odwołują się również do niepokojów społecznych związanych z decyzjami politycznymi i medycznymi związanymi z koronacją. Można by to zmniejszyć dzięki dochodzeniu, o które zwołał Parlament. W Holandii od miesięcy regularnie odbywają się protesty przeciwko środkom, które czasami przybierają na sile. Nawet specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka, Niels Melzer, ogłosił niedawno śledztwo w sprawie przemocy policji wobec holenderskich koronademów.
Prokuratura wszczęła już śledztwo przeciwko dwóm policjantom. Oskarża się ich o użycie nadmiernej siły podczas demonstracji w Hadze w marcu 2021 roku. W Holandii 85,9 procent dorosłych jest obecnie w pełni zaszczepionych, a 32,0 procent otrzymało szczepienie przypominające. Ta ostatnia ma wzmocnić układ odpornościowy przeciwko bardziej rozpowszechnionej obecnie omikronowej odmianie koronawirusa.
Holandia: Policja brutalna wobec protestujących przeciw obostrzeniom [VIDEO]