Holandia: Hakerzy żądają 50 mln dolarów okupu od zaatakowanej sieci sklepów MediaMarkt

Hakerzy, którzy zaatakowali sieć sklepów MediaMarkt w Holandii, żądają 50 milionów dolarów okupu - informuje portal RTL Nieuws. Atak typu ransomware sparaliżował pracę firmowych systemów komputerowych. Klienci nie mogą m.in. zwracać ani odbierać zamówionych produktów.

Holandia: Hakerzy żądają 50 mln dolarów okupu od zaatakowanej sieci sklepów MediaMarkt

Hakerzy, którzy zaatakowali sieć sklepów MediaMarkt w Holandii, żądają 50 milionów dolarów okupu – informuje portal RTL Nieuws. Atak typu ransomware sparaliżował pracę firmowych systemów komputerowych. Klienci nie mogą m.in. zwracać ani odbierać zamówionych produktów.

Przestępcy poinformowali firmę, że udostępnią jej dostęp do systemów w zamian za wypłatę 50 mln euro w bitcoinach. Portal NOS wskazuje, że firma została zaatakowana także w Belgii oraz w Niemczech.

W Holandii sklepy MediaMarkt są otwarte, jednak zarówno odbiór, jak i zwrot zamówionych towarów nie jest możliwy. Według RTL Nieuws ataku dokonała grupa hakerska Hive, znana z cyberataków m.in. na systemy komputerowe szpitali.

W sierpniu 2020 r. przestępcy zaatakowali trzy szpitale w USA, zmuszając je do odwołania zaplanowanych zabiegów i badań.

Oprogramowanie ransomware jest obecnie postrzegane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Holandii – napisał w raporcie krajowy Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zwalczania Terroryzmu (NCTV). Podkreśla on, że poprzez cyberataki hakerzy mogą zaatakować strategiczne części infrastruktury, a atak ransomware może w przyszłości spowodować częściowy lub całkowity paraliż holenderskiego rządu.

NCTV wskazuje, że ataki ransomware stały się plagą dla małych i średnich przedsiębiorstw. „Firmy płacą cyberprzestępcom miliony za uwolnienie ich plików” – czytamy w raporcie NCTV.

Leave a Reply