Habeck wicekanclerzem Niemiec. Zieloni uzgodnili podział swoich resortów w przyszłym rządzie

Zieloni, którzy będą mieć pięć ministerstw w nowym rządzie Niemiec, w czwartek wieczorem ogłosili podział stanowisk. Wicekanclerzem będzie lider ugrupowania Robert Habeck - informują niemieckie media, powołując się na list wysłany do członków partii przez sekretarza jej zarządu federalnego Michaela Kellnera.

Habeck wicekanclerzem Niemiec. Zieloni uzgodnili podział swoich resortów w przyszłym rządzie

Zieloni, którzy będą mieć pięć ministerstw w nowym rządzie Niemiec, w czwartek wieczorem ogłosili podział stanowisk. Wicekanclerzem będzie lider ugrupowania Robert Habeck – informują niemieckie media, powołując się na list wysłany do członków partii przez sekretarza jej zarządu federalnego Michaela Kellnera.

Habeck będzie również ministrem ds. klimatu i gospodarki. Współprzewodnicząca Zielonych Annalena Baerbock zostanie ministrem spraw zagranicznych. Były szef Zielonych Cem Oezdemir będzie w przyszłości kierował ministerstwem żywności i rolnictwa. Przez wiele godzin trwały spory personalne, ponieważ lewe skrzydło partii wolało na to stanowisku Antona Hofreitera.

Steffi Lemke, deputowana do Bundestagu i była sekretarz generalna zarządu krajowego partii, ma stanąć na czele ministerstwa środowiska. Minister ds. klimatu Nadrenii-Palatynatu Anne Spiegel ma zostać ministrem ds. rodziny.

Liberalna FDP już wcześniej nominowała na ministrów Christiana Lindnera (finanse), Volkera Wissinga (transport), Marco Buschmanna (sprawiedliwość) i Bettinę Stark-Watzinger (edukacja). Socjaldemokratyczna SPD chce poczekać do zjazdu partii na początku grudnia, by wskazać swoich ministrów. Nowym kanclerzem Niemiec ma zostać Olaf Scholz z SPD.

Leave a Reply