Gwardia Narodowa USA przeszkoli polskie jednostki WOT w obsłudze Javelinów

Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois będą szkolić żołnierzy WOT w obsłudze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, pierwszej pomocy pola walki; poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych – poinformowało w piątek Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois będą szkolić żołnierzy WOT w obsłudze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, pierwszej pomocy pola walki; poprowadzą też kursy dla strzelców wyborowych – poinformowało w piątek Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Gwardziści z Illinois mają przybyć do Polski w najbliższych tygodniach. “W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk Javelin, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju” – zapowiedziało CSWOT.

Pierwsze szkolenia rozpoczną się w maju i potrwają do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy będą się odbywać w obiektach CSWOT w Toruniu i w innych regionach Polski. W każdym z kilkunastu szkoleń ma uczestniczyć kilkudziesięciu ochotników WOT z różnych brygad OT.

W 2020 r. MON kupiło dla WOT 60 przenośnych wyrzutni i 180 pocisków Javelin, które zostały dostarczone w ubiegłym roku. To jeden z typów broni, którą USA wsparły w ostatnich miesiącach Ukrainę.

Jak zaznaczyło centrum Szkolenia WOT, “Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej”. Z rezerwistami wojsk lądowych z Illinois od blisko 30 lat współpracują także polskie wojska operacyjne. Polacy i Amerykanie razem szkolili się przed misjami i służyli w Iraku oraz Afganistanie; gwardziści z Illinois wspierali też specjalistów z polskiego wojska, którzy pomagali służbom cywilnym w zabezpieczeniu przed zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

Leave a Reply