Grzegorz Braun prezentuje ekspertyzę. „Przymus zamaskowania posłów jest nielegalny!”

Grzegorz Braun prezentuje ekspertyzę. „Przymus zamaskowania posłów jest nielegalny!”

Grzegorz Braun, reprezentant konserwatywnego skrzydła Konfederacji, opublikował na Twitterze treści ekspertyzy dot. nakazu noszenia masek w Sejmie.

Dla posła Grzegorza Brauna była to niemal sprawa osobista, bo to on najbardziej ze wszystkich niepokornych parlamentarzystów Konfederacji był gnębiony, w szczególności przez marszałek Elżbietę Witek, za odmowę zasłania ust i nosa na terenie Sejmu.

Niejednokrotnie marszałek Witek wyrzucała konserwatywnego posła z obrad, co było atakiem również na wyborców Grzegorza Brauna, których poseł przecież reprezentował w polskim parlamencie.

Konfederacja zasięgnęła więc opinii ekspertów i teraz Grzegorz Braun po chwalił się ekspertyzą, stworzoną przez kompetentnych konstytucjonalistów, z której wynika, że to on miał rację, a nie gnębiący go pisowcy.

– Konfederacja prezentuje jednoznaczną ekspertyzę: przymus zamaskowania posłów na Sejm RP jest nielegalny. Cieszę się, że eksperci-konstytucjonaliści, prof. Marek Chmaj i prof. S. Grabowska w całej rozciągłości potwierdzają moje intuicje prawne sprzed roku 😉 –pisze na Twitterze polityk.

Eksperci napisali, że zarządzenia „Marszałka Sejmu, ustanawiające obowiązek zasłaniania przy pomocy maseczki ust i nosa przez posłów w budynkach Sejmu, nie mają podstaw prawnych i nie mogą zostać uznane jako źródła obowiązku posłów”.

Prawnicy podparli się m.in. Konstytucją, ustawą z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła, ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i szeregiem innych przepisów, które usiłowano pogwałcić bezprawnym nakazem.

Eksperci uznali, że egzekwowanie tego typu środków „należy uznać za bezprawną ingerencję w sposób wykonywania przez posła mandatu”.

Konstytucjonaliści napisali też wprost, że na podstawie bezprawnych przepisów nie można było legalnie usuwać posłów z sali plenarnej (czyniono tak właśnie w przypadku Grzegorza Brauna).

Polityk Konfederacji dołączył do wpisu zdjęcia tekstu ekspertyzy i źródeł prawnych, na których opierali się eksperci.

Leave a Reply