Grzegorz Braun: „Policja przeszkadza mi w kampanii wyborczej” [VIDEO]

Policja przeszkadza mi w kampanii wyborczej, co jest przestępstwem – mówił poseł Konfederacji i kandydat na prezydenta Rzeszowa Grzegorz Braun. Poinformował, że skierował w tej sprawie pisma do szefów policji oraz ich przełożonych.

Policja przeszkadza mi w kampanii wyborczej, co jest przestępstwem – mówił poseł Konfederacji i kandydat na prezydenta Rzeszowa Grzegorz Braun. Poinformował, że skierował w tej sprawie pisma do szefów policji oraz ich przełożonych.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Braun podkreślał, że policjanci „przeszkadzają” mu w prowadzeniu kampanii wyborczej w Rzeszowie. Poinformował, że w związku z tym „zwraca uwagę” komendantowi miejskiemu policji w Rzeszowie inspektorowi Bogusławowi Kani na art. 249 Kodeksu karnego. Wyjaśnił, że dotyczy on „przestępstw przeciwko wyborom i referendum” i zaznaczył, że są one zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kandydat na włodarza Rzeszowa dodał, że pismo w tej sprawie „przesyła do wiadomości” komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka oraz jego przełożonych, a więc „ministra bezpieki” (szefa MSWiA) Mariusza Kamińskiego i „super-ministra od resortów siłowych” (wicepremiera) Jarosława Kaczyńskiego.

Braun przekonywał, że w tej sprawie „chodzi także o demokrację w Polsce”. – Bo jeżeli można przeszkadzać w zgromadzeniach poprzedzających głosowanie, pod takim czy innym pretekstem dziś, w jednym mieście, to co będzie jutro w innych miastach? Co będzie w kolejnych kampaniach wyborczych, ogólnopolskich, ogólnoeuropejskich? – pytał prezes Konfederacji Korony Polskiej.

Dekalog dla Rzeszowa. Grzegorz Braun przedstawił swój program w wyborach na prezydenta miasta [VIDEO]

Braun podkreślał, że art. 249 „czyni przestępczym każde działanie, które można by określić jako przeszkadzanie w kampanii wyborczej”. Przekonywał, że „ten jest przestępcą”, kto – jak zacytował – „przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza w odbyciu zgromadzenia poprzedzającego głosowanie” (pkt. 1) oraz ten, kto przeszkadza w „swobodnym wykonywaniu prawa do kandydowania lub głosowania” (pkt. 2).

Polityk przekonywał, że w Rzeszowie „trwa praktyka przeszkadzania w naszych wyborczych zgromadzeniach w wykonaniu funkcjonariuszy policji państwowej”. Wskazał na dezorganizowanie przez policjantów takich działań, jak „konferencje prasowe, zdjęcia i nagrania do spotów wyborczych, czy zbiórka podpisów”.

Odnosząc się do opinii Brauna o działaniach policji podczas kampanii wyborczej w Rzeszowie, poseł Robert Winnicki wskazał m.in. na „konflikt interesów”, gdyż rywalami Brauna mogą być przedstawiciele rządu. – To nie powinno mieć miejsca i dlatego rządzący powinni się w tej sprawie jak najszybciej wycofać – ocenił.

Winnicki zwrócił uwagę, że „policja państwowa podlega rządowi, a przedstawicielem rządu w województwie, w tym wypadku w województwie podkarpackim jest wojewoda podkarpacki”. – W tym przypadku mamy do czynienia z konfliktem interesów. Po prostu osoba biorąca udział w okręgu wyborczym (wojewoda podkarpacka Ewa Maria Leniart – przyp. red.) tak naprawdę jest elementem działań, które noszą znamiona konfliktu interesów – zaznaczył.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory odbędą się 9 maja.

Poseł Grzegorz Braun nie ugina się i nie zakłada kagańca. Marszałek Terlecki wściekły

O głosy wyborców w Rzeszowie rywalizować będą m.in. Braun, Leniart (popierana przez PiS), Konrad Fijołek (popierany przez m.in. PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, były współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący Rady Miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa) oraz wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (Solidarna Polska, proponowany i wspierany w kampanii przez Ferenca). Z ubiegania się o stanowisko prezydenta Rzeszowa zrezygnował były poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski, który w poniedziałek poparł kandydaturę Warchoła.

Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa

Leave a Reply