Grzegorz B., scenarzysta i aktor w filmach Vegi, został zatrzymany. Przed śledczymi ukrył się w skrytce w saunie

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Grzegorza B. poszukiwanego od lipca 2021 roku na podstawie listu gończego. Mężczyzna przed organami ścigania ukrył się w specjalnej skrytce w saunie. Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, kilka lat temu B. współpracował ze znanym reżyserem Patrykiem Vegą, u którego był m.in. aktorem i scenarzystą.

Zatrzymanie Grzegorza B. Fot. Policja
Zatrzymanie Grzegorza B. Fot. Policja

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Grzegorza B. poszukiwanego od lipca 2021 roku na podstawie listu gończego. Mężczyzna przed organami ścigania ukrył się w specjalnej skrytce w saunie. Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, kilka lat temu B. współpracował ze znanym reżyserem Patrykiem Vegą, u którego był m.in. aktorem i scenarzystą.

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej poinformował, że Grzegorz B. był poszukiwany na podstawie listu gończego wystawionego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. “Grzegorz B. jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych, w tym zorganizowanej grupy przestępczej ‘Psychofans’, której członkowie wywodzili się ze środowiska kibiców chorzowskiego klubu piłkarskiego” – tłumaczył prokurator.

“Już w styczniu 2021 roku doszło do zatrzymania Grzegorza B., któremu prokurator przedstawił zarzuty dotyczące płatnej protekcji, obrotu znacznymi ilościami substancji psychotropowych, nielegalnego posiadania broni palnej oraz nakłaniania do pobicia” – przypomniał.

Wskazał, że wtedy na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach zastosował wobec Grzegorza B. tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące. “W kwietniu 2021 roku Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił wniosku prokuratora o przedłużenie okresu tymczasowego aresztowania o dalsze 3 miesiące, czym doprowadził do jego zwolnienia z aresztu śledczego, a w konsekwencji ucieczki i ukrycia się przed organami ścigania” – zaznaczył.

“Na skutek zażalenia prokuratora, Sąd Apelacyjny w Katowicach przedłużył tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od daty ponownego zatrzymania Grzegorza B. Z uwagi na ukrywanie się Grzegorza B. przed organami ścigania na podstawie postanowienia prokuratora rozpoczęto dynamiczne poszukiwania podejrzanego listem gończym, a następnie również na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania” – podał.

Policja: funkcjonariusze po ściągnięciu drewnianej zasłony siedziska sauny znaleźli ukrywającego się Grzegorza B.

Poszukiwaniami Grzegorza B. zajęli się policjanci z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji oraz z grupy tzw. łowców cieni CBŚP. “Z ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że poszukiwany zmieniał miejsca przebywania” – poinformowała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

“W wyniku podjętych intensywnych działań, weryfikacji kolejnych informacji policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że mężczyzna ukrywa się na terenie województwa podkarpackiego” – wskazała policjantka.

Zaznaczyła, że podczas przeszukania prywatnego domu policjanci odkryli specjalną skrytkę przygotowaną w pomieszczeniu sauny. “Funkcjonariusze CBŚP, po ściągnięciu drewnianej zasłony siedziska sauny znaleźli ukrywającego się Grzegorza B., który został zatrzymany” – dodała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Po zatrzymaniu Grzegorz B. usłyszał w prokuraturze kolejne zarzuty dotyczących wystawiania stwierdzających nieprawdę faktur VAT oraz do utrudniania przez niego postępowania egzekucyjnego. “Na wniosek prokuratora Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał stosowany wobec Grzegorza B. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od daty jego ponownego zatrzymania” – przekazał prokurator Karol Borchólski.

Według nieoficjalnych ustaleń Grzegorz B. był w przeszłości współpracownikiem znanego reżysera Patryka Vegi. Z reżyserem współpracował m.in. przy realizacji filmu “Pętla”, którego był scenarzystą oraz filmu “Bad Boy”, w którym był aktorem.

Za zarzucane czyny może mu grozić do 15 lat więzienia.

Leave a Reply