Grecja: Zamieszki na ulicach. Partia Złoty Świt uznana za organizację przestępczą

Grecki sąd orzekł w środę, że Złoty Świt - partia polityczna, której przywódcy wyrazili sympatię dla Adolfa Hitlera i brutalnie zaatakowali przeciwników politycznych - jest organizacją przestępczą, która nie kwalifikuje się do ochrony prawnej jako legalnych partii politycznych.

Grecki sąd orzekł w środę, że Złoty Świt – partia polityczna, której przywódcy wyrazili sympatię dla Adolfa Hitlera i brutalnie zaatakowali przeciwników politycznych – jest organizacją przestępczą, która nie kwalifikuje się do ochrony prawnej jako legalnych partii politycznych.

Złoty Świt zyskał na znaczeniu u szczytu kryzysu zadłużenia Grecji AD 2014 roku, zdobywając rekordowe głosy i miejsca w parlamencie greckim AD 2015 roku. Przywódcy Złotego Świtu prowadzili kampanie przeciwko przyjmowaniu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu mówiąc, że jako kraj walczący z zadłużeniem nie mogą być zmuszani do zapewnienia humanitarnej opieki tysiącom migrantów. Prowadzili także kampanię w czasie, gdy greccy wyborcy już wybrali polityczną skrajność, oddając u władzę Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA), aby zastąpić Panhelleński Ruch Socjalistyczny (PASOK).

W szczytowym okresie Złoty Świt stał się trzecią co do wielkości partią Grecji. W momencie rozpoczęcia procesu partia liczyła 17 posłów i trzech w Parlamencie Europejskim. Jest to pierwsza partia polityczna we współczesnej historii Grecji, która została prawnie uznana za organizację przestępczą.

Proces Złotego Brzasku rozpoczął się AD 2015. W tamtym czasie burmistrz miasta, w którym się on odbywał, Korydallos szacował, że proces ten będzie trwał „co najmniej 18 miesięcy”. Werdykt zapadł w środę po 5 latach.

„Wydając przełomowy wyroki, sąd orzekł, że siedmiu z 18 byłych prawodawców partii, w tym lider partii Nikos Michaloliakos, było winnych kierowania organizacją przestępczą, podczas gdy pozostali byli winni udziału w organizacji przestępczej” – wyjaśniła grecka gazeta E Kathimerini. „Osobom skazanym za kierowanie organizacją przestępczą grozi od pięciu do 15 lat więzienia, a pozostałym grozi do 10 lat”.

Sąd musi teraz zakończyć proces orzekania dla każdej z oskarżonych osoby.

Przywódcom Złotego Świtu nie postawiono zarzutów syndykatu przestępczego za przemówienie przeciwko innych grupom etnicznym mieszkającym w Grecji, ale za brutalne przestępstwa, w tym zabójstwo, popełnione z powodu wierzeń partii. Najgłośniejszą ze zbrodni zbadanych w procesie było zabójstwo Pavlosa Fyssasa, rapera znanego jako „Killah P.”. Fyssas zdobył zwolenników dzięki lewicowym tekstom piosenek.

Fyssas podobno zidentyfikował członka Złotego Świtu jako zabójcę na krótko przed śmiercią. Wczesne dowody sugerowały, że wielu członków Złotego Świtu wzięło na cel Fyssas, śledząc go po wyjściu z kawiarni, w której świadkowie powiedzieli, że wdał się w sprzeczkę na temat sportu. Sąd uznał członka ZŚ Giorgosa Roupakiasa za winnego zabicia Fyssasa w środę; 15 innych otrzymało wyroki skazujące za pomoc Roupakiasowi w zabiciu Fyssasa.

Michaloliakos wziął na siebie „odpowiedzialność polityczną” za zabójstwo Fyssasa w 2015 roku, twierdząc, że system wierzeń promowany przez Złoty Świt zmusił napastników do zabicia rapera. Odrzucił jednak odpowiedzialność prawną, argumentując: „czy można oskarżyć całą partię polityczną, ponieważ kibic, sympatyk partii, dopuścił się karygodnego czynu?.

Tlum przed sadem w Grecji
Tłum przed sądem w Grecji w czasie procesu partii Złoty Świt

W innych wypowiedziach Michaloliakosa na przestrzeni lat przywódca Złotego Świtu chwalił Adolfa Hitlera za umieszczanie Romów w obozach koncentracyjnych, nazywając ich „pasożytami” i wzywał wszystkich obcokrajowców do „powrotu do swoich ojczyzn”. Inne dowody sugerujące, że przywódcy Złotego Świtu nie byli po prostu nacjonalistami, a przestępcami, ujawniły się w czasie zeznań na policji rzecznika Złotego Świtu Christosa Pappasa AD 2013, które ujawniło, że jego dom jest prywatnym „nazistowskim muzeum”, jak opisła to gazeta Ta Nea.

Rodzice Fyssasa, Magda i Panagiotis Fyssas, dołączyli do ponad 15-tysięcznego tłumu przed budynkiem sądu, by w środę czekać na werdykt – co było dalekie od grupki około 100 zwolenników Złotego Brzasku, który pojawił się na pierwszej rozprawie procesowej AD 2015. W środę Magda Fyssas podobno zalała się łzami, krzycząc: „Pavlo, zrobiłeś to, mój synu!”

Tłum otaczający sąd podobno skandował podobne hasła, jak „Fyssas żyje, miażdż nazistów” i „ludzie domagają się nazistów w więzieniu”. E Kathimerini zauważył, że tłum składał się nie tylko z lewicowych aktywistów: „Przedstawiciele partii z całego spektrum politycznego, od rządzącej konserwatywnej partii Nowa Demokracja po Grecką Partię Komunistyczną i byłą rządzącą lewicową partię SYRIZA, byli przed budynkiem sądu”.
Podobno niektórzy lewicowi agitatorzy zaatakowali funkcjonariuszy policji na wiecu, ale gazeta opisała to jako aberrację podczas pokojowego zgromadzenia.

Według E Kathimerini, kilka innych brutalnych ataków członków Złotego Świtu AD 2013 rrównież było częścią procesu jako dowód, że partia polityczna brała udział w działalności przestępczej jako rutynowej części swojego istnienia. Niektóre akty przemocy miały miejsce publicznie; co najmniej jeden poseł Złotego Świtu dokonał napaści fizycznej na dwóch kobietach w telewizji krajowej. Ta Nea zwróciła uwagę, że sąd zaciekle zaatakował zachowanie Złotego Świtu w swoim orzeczeniu, nazywając grupę odpowiedzialną za „czarną kartę” w historii narodu i, według słów gazety, „zbiorowisko nożowników, faszystów, którzy zabili ludzi, [i] spowodowali katastrofy”.

Leave a Reply