Grecja zbuduje mur graniczny w walce z nielegalną imigracją

Grecja rozpoczęła budowę nowego odcinka muru wzdłuż granicy z Turcją, po kilku sporach z narodem Bliskiego Wschodu w sprawie nielegalnej imigracji.

Grecja rozpoczęła budowę nowego odcinka muru wzdłuż granicy z Turcją, po kilku sporach z narodem Bliskiego Wschodu w sprawie nielegalnej imigracji.

Armia grecka zbuduje dodatkowe 16 mil (27 km) ogrodzenia, a także zmodernizuje istniejącą ochronę granic za pomocą stalowych balustrad o wysokości nieco ponad 4 metrów, z betonowymi fundamentami i ocynkowanymi kwadratowymi rurami stalowymi.

Z budżetem 63 mln euro i przewidywaną datą zakończenia w kwietniu AD 2021 projekt został ogłoszony w tym tygodniu przez rzecznika greckiego rządu Steliosa Petsasa.

Policja testuje również „mobilne syreny o dużej mocy, których celem jest odstraszanie migrantów podczas przekraczania granicy”, według AP News, który poinformował szefa policji na pograniczu grecko-tureckim, mówiąc: „Kamery będą dla nas istotnym źródłem informacji. Pytamy o nie od pięciu lat i uważamy, że będą bardzo skuteczne ”.

Rozwój nastąpił po starciach z Turcją, w której przebywa około 4 mln migrantów z trzeciego świata, a Ankara wysłała tysiące z nich na granicę grecką na początku kwietnia, po ostrzeżeniu, że ponownie otworzy wrota masowej migracji.

Turcja wcześniej otworzyła granicę w lutym, a Ateny oskarżyły rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o przewożenie migrantów autobusami do granicy europejskiej i uzbrojenie ich w kanistry z gazem łzawiącym do walki z greckimi urzędnikami granicznymi.

Grecja potępiła ten ruch jako „agresywny plan brutalnego szantażowania Grecji i Europy posługując się migrantami, gdy Turcja starała się wywrzeć nacisk na swoich sojuszników z NATO, aby poparli jej kampanię wojskową przeciwko Syrii i Rosji w prowincji Idlib.

Organizacje pozarządowe wspierające otwarte granice i rząd turecki były wściekłe z powodu wysiłków Grecji zmierzających do zabezpieczenia granic kraju, oskarżając Ateny o nielegalne zawracanie po doniesieniach, że niektóre łodzie migrantów zostały bezpiecznie zwrócone na wody tureckie, a nie powitane na greckiej ziemi.

„Odmowy są z natury brutalne, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie” – stwierdziła Amelia Cooper, rzeczniczka i specjalista ds. Komunikacji w Lesbos Legal Center.

Po otwarciu granicy przez Erdogana w lutym konserwatywny premier Węgier Viktor Orbán powiedział, że posunięcie to podkreśliło wyzwania stojące przed Europą w związku z masową migracją z trzeciego świata.

„Przepływ [migrantów] w górę z południa to trend historyczny, a my staniemy mu na drodze” – powiedział, dodając: „Gdzie zatrzyma się przepływ z południa? Zawsze utrzymywałem, że inwazja mas migracyjnych jest podobna do fali.

„Musimy spodziewać się kolejnej fali migracyjnej i masowego ataku na węgierskie ogrodzenia graniczne, węgierską granicę trzeba chronić” – powiedział przywódca.

Budapeszt osiągnął doskonałe rezultaty dzięki swojej decyzji o fizycznym zabezpieczeniu granic kraju po tym, jak niemiecka kanclerz Angela Merkel zaprosiła miliony migrantów do zamieszkania w Europie AD 2015.

W środkowoeuropejskim kraju nielegalna imigracja spadła o ponad 99 procent po wybudowaniu serii potężnych ogrodzeń granicznych, ogłosił rząd AD 2017.

Skuteczne posunięcia mające na celu ochronę kontynentu przed masową migracją wywołały gniew niektórych polityków w Europie, jednak w zeszłym roku rzekomo „centrystyczni” europejscy liberałowie opublikowali wideo z kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w zeszłym roku, w których obiecali zniszczyć płoty graniczne.

Leave a Reply