Gorąca debata w sejmie. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy ponownie trafi do komisji

Chcieliśmy dać polskim pogranicznikom mechanizmy, które sprawiłyby, że czuli by się bezpiecznie; jak żeście się zachowali, jakie składaliście wnioski? - pytał Piotr Kaleta (PiS). To przez was musimy pokazywać, że po raz kolejny nie zdaliście egzaminu z odpowiedzialności za państwo - odpowiadał Tomasz Szymański (KO). Ze względu na poprawki zgłoszone przez posłów PSL i Polski 2050 ustawa została ponownie skierowana do komisji.

Gorąca debata w sejmie. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy ponownie trafi do komisji

Chcieliśmy dać polskim pogranicznikom mechanizmy, które sprawiłyby, że czuli by się bezpiecznie; jak żeście się zachowali, jakie składaliście wnioski? – pytał Piotr Kaleta (PiS). To przez was musimy pokazywać, że po raz kolejny nie zdaliście egzaminu z odpowiedzialności za państwo – odpowiadał Tomasz Szymański (KO). Ze względu na poprawki zgłoszone przez posłów PSL i Polski 2050 ustawa została ponownie skierowana do komisji.

Sejm zajmował się pilnym rządowym projektem nowelizacji o ochronie granicy i niektórych innych ustaw. Regulacja ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego.

Opozycja złożyła wniosek o wydłużenie czasu wystąpień

Podczas debaty posłowie opozycji kilkakrotnie zwracali uwagę na zbyt krótki czas na zadawanie pytań. Poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica) złożył wniosek formalny w sprawie zmiany sposobu prowadzenia dyskusji i wydłużenie czasu wystąpień do minuty. „Tak ważna dyskusja, 30 sekund na pytanie. Niech odpowie sala czy chce 30 sekundowych pytań” – mówił. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska wskazywała, że głosowanie odbędzie się w bloku głosowań.

Kaleta: chcemy aby pogranicznicy mogli się czuć bezpiecznie

Piotr Kaleta (PiS) podczas debaty sejmowej wskazywał, że najważniejszym zadaniem dla funkcjonariuszy jest przeżyć po to, „aby później móc ochraniać polską granicę, ochraniać bezpieczeństwo naszych obywateli”.

„Siedzimy w wygodnych poselskich fotelach, w ciepłym pomieszczeniu polskiego parlamentu, a tam na polsko-białoruskiej granicy znajdują się w tej chwili ludzie, którzy bronią naszej ojczyzny i bronią naszego bezpieczeństwa” – powiedział.

Dzisiaj mam takie wrażenie, że pod osłoną nocy (…) nie macie odwagi żeby pokazać prawdziwe oblicze, jak traktujecie tych ludzi, którzy na granicy strzegą naszego bezpieczeństwa. Cześć i chwała wam szanowni polscy mundurowi. To jest wspaniałe co robicie, że chronicie nas wszystkich, tych wszystkich ludzi, którzy nawet was tak haniebnie i podle obrażają, że nie robicie z tego powodu jakiejś selekcji, chronicie nas wszystkich” – mówił.

Dodał, że na wtorkowym posiedzeniu komisji (AiSW – red.) „chcieliśmy dać polskim pogranicznikom takie mechanizmy, które sprawiłyby, że to oni czuliby się bezpiecznie, że to oni mogliby czuć, że polscy parlamentarzyści stają niejako ramię w ramie razem z nimi. Jak się żeście zachowali? Jakie składaliście wnioski, poprawki?” – pytał.

Szymański: po raz kolejny nie zdaliście egzaminu z odpowiedzialności za państwo

Tomasz Szymański (KO) z mównicy sejmowej podziękował „wszystkim służbom mundurowym, które w imię racji stanu, bezpieczeństwa polskich obywateli, integralności granic narażają zdrowie i życie, są na posterunku”. „Mimo tego, tych pięknych państwa zapowiedzi o tym, że jesteśmy doskonale przygotowani, logistyka w pełni działa, wiemy, że mają podstawowe problemy z ekwipunkiem, z ciepłą herbatą, ze spaniem w normalnych warunkach. To jest podstawowy problem, o którym powinniśmy dyskutować” – mówił.

Po raz kolejny nie zdaliście egzaminu, to przez was musimy debatować w nocy i pokazywać Polkom i Polakom, że nie zdaliście po raz kolejny egzaminu z odpowiedzialności za państwo, za Polskę i Polaków” – dodał.

Wskazał, że podstawowym zarzutem w stosunku do rządu „jest całkowita ignorancja i brak działań dyplomatycznych, które powinny być priorytetem dla nas wszystkich”. „To z pominięciem was rozmawiają przywódcy europejscy, żeby próbować zażegnać ten konflikt. Was nie ma przy tych rozmowach” – mówił.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji AiSW klub Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, wskazując na wątpliwości natury konstytucyjnej. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji komisji.

PSL i Polska 2050 chcą wprowadzenia poprawek

Marek Biernacki (PSL – Koalicja Polska) krytykował nocne debaty nad projektem i późne przekazanie go posłom. Według niego rząd nie ma koncepcji jak walczyć z kryzysem ani nie ma strategii, co robić dalej. Stwierdził, że wbrew komunikatom rządu, granica nie jest szczelna, o czym świadczą filmy osób, którym udało się przedostać do Niemiec.

Biernacki podkreślał, że kryzys należy rozwiązać poprzez działania polityczne i dyplomatyczne, przy pomocy Frontexu. Opowiedział się za udostępnieniem granicy polskim dziennikarzom, zapowiedział, że PSL złoży dotyczące tej sprawy poprawki.

Paweł Zalewski (Polska 2050) powiedział, że wierzy w to, że polscy funkcjonariusze są w stanie zapewnić bezpieczeństwo granic w sytuacji, gdy polski rząd zacznie uzgadniać bardzo poważne sankcje przeciw reżimowi Łukaszenki. Także on apelował o dostęp do granicy dla dziennikarzy. Poinformował, że jego koło przygotowało szereg poprawek, od których przyjęcia uzależnia poparcie dla projektu.

Winnicki: Lewica i KO zachowują się „jak piąta kolumna w państwie polskim”

Robert Winnicki (Konfederacja) ocenił, że Lewica i KO zachowują się „jak piąta kolumna w państwie polskim”, a posłowie tych formacji składając życzenia powrotu do zdrowia funkcjonariuszom pilnującym granicy zachowują się cynicznie.

Ponadto zarzucił Lewicy i KO hipokryzję. Odniósł się przy tym do przepisów wprowadzanych na początku pandemii koronawirusa.

Kiedy słyszę, jak mówicie o jakimś ograniczaniu praw Polek i Polaków, pytam, gdzie byliście półtora roku temu, kiedy wprowadzano reżim sanitarny – mówił.

Wąsik: po co żeście tu przyszli?

Wprowadzamy możliwość wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców z obszaru objętego zakazem przebywania – mówił w środę w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że rozpoczęto już wypłacanie rekompensat w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w części województw podlaskiego i lubelskiego.

W trakcie debaty doszło też do wymiany zdań pomiędzy Maciejem Wąsikiem, a posłami opozycji. „Po co żeście tu przyszli, po to, żeby powiedzieć, że łączycie się w bólu z naszymi żołnierzami, policjantami, strażnikami granicznymi, a drugą ręką ich atakujecie na co dzień. Przychodzi mi tylko jedno słowo do oceny takiej sytuacji. Obłuda. Odetnijcie się od Frasyniuka, odetnijcie się od słów Lisa. Potępcie to, powiedzcie, że nie zgadzacie się na to, żeby atakowano wojsko, straż graniczną; powiedzcie to własnym posłom. Wówczas uwierzymy, że stoicie za polskim mundurem” – mówił Maciej Wąsik.

Leave a Reply