Google ukarany grzywną 500 mln euro przez francuski urząd do spraw konkurencji

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował we wtorek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 500 mln euro za brak negocjacji "w dobrej wierze" z wydawcami prasy ws. wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych należnego wydawcom za reprodukcję ich treści w wyszukiwarce. Amerykański gigant internetowy utrzymuje, że działał "w dobrej wierze" przez cały proces negocjacji.

Google ukarany grzywną 500 mln euro przez francuski urząd do spraw konkurencji

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował we wtorek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 500 mln euro za brak negocjacji “w dobrej wierze” z wydawcami prasy ws. wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych należnego wydawcom za reprodukcję ich treści w wyszukiwarce. Amerykański gigant internetowy utrzymuje, że działał “w dobrej wierze” przez cały proces negocjacji.

Urząd nakazał również firmie Google “przedstawić ofertę wynagrodzenia za bieżące wykorzystanie ich chronionych treści” wydawcom i agencjom informacyjnym, pod groźbą “kary grzywny do 900 tys. euro za każdy dzień zwłoki”, a co najmniej 300 tys. euro – podaje agencja AFP.

“Jest to największa grzywna, jaką kiedykolwiek nałożył Urząd Ochrony Konkurencji za niewykonanie jednej z jego decyzji” – powiedziała szefowa urzędu Isabelle De Silva, przedstawiając decyzję mediom.

Trump składa pozew wobec Facebooka, Twittera i Google’a za cenzurę konserwatystów

“Chcieliśmy podkreślić wagę” naruszeń zobowiązań przez Google – wyjaśniła De Silva. Google nadal “wydaje się nie akceptować prawa” tworzącego prawa pokrewne, ale – jak zaznaczyła – “nie do operatora należy odrzucanie prawa”.

Amerykański gigant internetowy oświadczył, że jest “bardzo rozczarowany tą decyzją”. “Przez cały okres negocjacji działaliśmy w dobrej wierze. Ta grzywna nie odzwierciedla podjętych wysiłków ani rzeczywistości korzystania z treści wiadomości na naszej platformie” – przekazał agencji AFP rzecznik Google.

“Decyzja ta dotyczy głównie negocjacji, które miały miejsce między majem a wrześniem 2020 r. Od tego czasu kontynuujemy współpracę z wydawcami i agencjami informacyjnymi, aby znaleźć wspólną płaszczyznę” – tłumaczył rzecznik.

USA: 125 gazet idzie na wojnę w sądzie z Facebookiem i Google. Oskarżają firmy o zmowę w celu zniszczenia konkurencji

Decyzja francuskiego Urzędu Ochrony Konkurencji była oczekiwana z niecierpliwością; jest to bowiem pierwsza decyzja podjęta przez organ regulacyjny w sprawie praw pokrewnych, w następstwie przepisów europejskich wprowadzonych w 2019 r., które Francja jako pierwsza transponowała do swego prawa krajowego – zwraca uwagę AFP.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply