Google: rosyjscy hakerzy próbowali zaatakować dane NATO

Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google w raporcie opublikowanym w środę.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Fot. Radek Pietruszka
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Fot. Radek Pietruszka

Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej – poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google w raporcie opublikowanym w środę.

W raporcie nie podano, które siły zbrojne były celem ataków, określanych przez ekspertów Google jako „kampanie wyłudzania danych uwierzytelniających”, zainicjowane przez rosyjską grupę o nazwie Coldriver lub Callisto.

„Kampanie te zostały opracowane przy użyciu nowo utworzonych kont Gmail na kontach inne niż Google, więc wskaźnik sukcesu tych kampanii jest nieznany” – napisano w raporcie.

NATO nie skomentowało tych doniesień

W 2019 roku fińska firma F-Secure Labs, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, określiła Callisto jako niezidentyfikowanego i zaawansowanego cyberprzestępcę „zainteresowanego gromadzeniem danych wywiadowczych, związanych z polityką zagraniczną i bezpieczeństwem” w Europie.

Leave a Reply