Gołąb aresztowany na granicy pod zarzutem szpiegostwa

Funkcjonariusz straży granicznej twierdzi, że złapał gołębia-szpiega. Ptak został aresztowany do wyjaśnienia sprawy.

Funkcjonariusz straży granicznej twierdzi, że złapał gołębia-szpiega. Ptak został aresztowany do wyjaśnienia sprawy.

Straż graniczna w Indiach zażądała zarejestrowania sprawy kryminalnej przeciw gołębiowi. Ptak wleciał na terytorium Indii z Pakistanu z przywiązaną do nogi „podejrzaną karteczką z ciągiem cyfr”.

Po przeleceniu przez granicę gołąb przysiadł obok funkcjonariusza straży granicznej na posterunku Rorawala, w Pendżabie. Gdy funkcjonariusz zobaczył, że ptak ma coś przyczepionego do nogi, pochwycił gołębia.

Okazało się, że jest to kawałek papieru, na którym znalazł się ciąg cyfr. Straż graniczna analizuje, czy jest to kod lub np. numer telefonu właściciela.

Jednocześnie straż graniczna zwróciła się do policji. W oficjalnym piśmie zażądano zarejestrowania sprawy przeciw gołębiowi i wszczęcia śledztwa.

Chiny: Rodzina kupiła mastiffa tybetańskiego, który okazał się niedźwiedziem

W dokumencie znalazł się m.in. rysopis białego gołębia o czarnej głowie, który wleciał w głąb terytorium Indii na odległość 500 metrów.

„Jako że gołąb jest ptakiem, nie wiem, czy sprawa może być zarejestrowana przeciw niemu” – powiedział agencji PTI oficer Dhruv Dahiya z miejscowej policji. „Ale zasięgniemy opinii prawnej ekspertów w tej sprawie” – dodał.

Do czasu wyjaśnienia sprawy gołąb pozostanie w areszcie posterunku w miejscowości Khangarh.

Co ciekawe, to nie pierwszy gołąb, który podpadł tamtejszym funkcjonariuszom. W 2020 roku pochwycono innego gołębia z „zakodowaną wiadomością” na obrączce.

Stało się to w okolicy wioski Manyari, w dystrykcie Kathua, na terytorium związkowym Dżammu i Kaszmir. Zdaniem indyjskich funkcjonariuszy Pakistan trenuje gołębie do przenoszenia zakodowanych informacji przez granicę.

Leave a Reply