Gliński o Konkursie Chopinowskim: W tej chwili to największe wydarzenie kulturalne na świecie

Fryderyk Chopin i jego muzyka to największa polska marka - podkreślił w sobotę w Warszawie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, tuż przed inauguracją w Warszawie XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Ten konkurs to w tej chwili największe wydarzenie kulturalne na świecie - dodał.

Gliński o Konkursie Chopinowskim: W tej chwili to największe wydarzenie kulturalne na świecie

Fryderyk Chopin i jego muzyka to największa polska marka – podkreślił w sobotę w Warszawie wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, tuż przed inauguracją w Warszawie XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Ten konkurs to w tej chwili największe wydarzenie kulturalne na świecie – dodał.

“To jest największe wydarzenie kulturalne w Polsce, na pewno w tej chwili także największe kulturalne wydarzenie na świecie” – ocenił w rozmowie z dziennikarzami Gliński, dodając, że sobotnią inaugurację uświetnia “pięcioro najwybitniejszych wykonawców Chopina” – laureatów poprzednich konkursów. Podkreślił też, że konkurs będzie przebiegał bezpiecznie – z zachowaniem rygorów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa.

Gliński: Fryderyk Chopin i jego muzyka to największa polska marka

“Gdzieś tam ekonomiczni wyliczają, że marka Chopina jest warta 300 mld złotych. Ja myślę, że ona jest warta znacznie więcej i nie tylko złotych, ale euro, dolarów – wszelkich pieniędzy świata” – powiedział Gliński. Przypomniał też, że są “wspaniałe instytucje”, które promują Chopina i dbają o pamięć o nim – jak zaznaczył – największym artyście polskim w historii.

“Myślę, że konkurs przebiegnie w intensywnej, ciekawej, atrakcyjnej formule i atmosferze” – mówił minister, zaznaczając, że podczas konkursu “oprócz artyzmu, który onieśmiela, jest też rywalizacja”. “Na pewno będziemy się wszyscy ekscytować tym, a zwłaszcza, mam nadzieję, że Polacy po prostu odpoczną trochę w trakcie konkursu” – dodał Gliński, zwracając uwagę, że wystąpienia muzyków będą relacjonowane w mediach, m.in. w radiowej Dwójce i TVP Kultura.

Szef MKDNiS przypomniał też, że do udziału w konkursie zakwalifikowano 87 pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. “To są wspaniali ludzie – pamiętajmy, że oni są nie tylko obdarzeni od Boga tym wielkim talentem, ale to są także ludzie – wszyscy z nich, bo inaczej by tu ich nie było – niebywale pracowici. Niebywale zorganizowani, wiedzący co to jest samodyscyplina, co to są w życiu prawdziwe wartości. To wybrańcy Boga, ale i nas – publiczności” – podsumował minister.

Inaugurację XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina zaplanowano w sobotę wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie od koncertu laureatów z poprzednich lat: Dang Thai Sona, Seong-Jin Cho, Kevina Kennera, Philippe’a Giusiano i Julianny Awdiejewy. Konkurs odbędzie się w dniach 2 do 23 października. Przesłuchania uczestników I etapu potrwają od 3 do 7 października. Do II etapu jury dopuści nie więcej niż 40 pianistów.

Leave a Reply