Gigantyczny kryzys w Afganistanie, na który niewielu zwraca uwagę!

Panika w Afganistanie! Kurs afgańskiej waluty załamuje się po ucieczce szefa banku centralnego, który powiedział, że dolary się skończyły.

Felieton Mateusza Oliwy Gigantyczny kryzys w Afganistanie, na który niewielu zwraca uwagę!

Panika w Afganistanie! Kurs afgańskiej waluty załamuje się po ucieczce szefa banku centralnego, który powiedział, że dolary się skończyły.

Mimo skupienia się na kryzysie humanitarnym rozwijającym się w bezprecedensowym tempie w Afganistanie, wielu zapomina, że ​​„Islamski Emirat” Afganistanu czeka jeszcze gorsza katastrofa gospodarcza teraz, gdy rządzą Talibowie.

Jedną z osób, która to przewidziała – oprócz oczywiście prezydenta, który natychmiast uciekł, gdy tylko pierwszy batalion talibów wkroczył do Kabulu – był były szef banku centralnego kraju, Ajmal Ahmady – absolwent studiów magisterskich na Harvardzie – który w poniedziałek napisał na Twitterze, że wyjechał z Afganistanu (widząc wojskowy odrzutowiec na lotnisku, zanim Talibowie przejęli kontrolę i „jakoś jego bliscy współpracownicy wepchnęli go na pokład”), chociaż nie powiedział dokąd. Ahmady powiedział, że próbował uspokoić banki i inwestorów (nie udało mu się) i w typowy sposób uderzył byłego prezydenta, mówiąc, że Ghani “miał świetne pomysły, ale kiepską egzekucję”, dodając: “Jeśli się do tego przyczyniłem, biorę na siebie część winy”. Wspomniane “przyjmowanie winy” będzie jednak miało miejsce gdzieś daleko.

W swoim Twitterowym wątku powiedział również, że bank centralny był w stanie ustabilizować zmienność waluty i innych wskaźników do ostatniego czwartku. Jednak w piątek bank został poinformowany, że nie będzie dalszej podaży dolara i że do soboty będzie musiał dostarczać mniej waluty na rynki, co doprowadziło do większej paniki.

“Waluta skoczyła ze stabilnych 81 do prawie 100, a następnie z powrotem do 86” – napisał bankier centralny. “W sobotę odbyłem spotkania, aby uspokoić banki i brokerów”. Niestety, zapewnienia Ahmadyego skończyły się nagle w niedzielę, kiedy  opuścił on bank centralny i pognał na lotnisko, gdzie zobaczył innych przywódców rządu. Do jego samolotu załadowano ponad 300 pasażerów, chociaż nie było paliwa ani pilota, napisał. W końcu pojawił się pilot i bankier centralny wyleciał z kraju, niemal cytując Bidena, pisząc: “To nie musiało się tak skończyć. Jestem zniesmaczony brakiem jakiegokolwiek planowania ze strony afgańskich przywódców”.

Niewielu zauważyło jego rozpaczliwe ostrzeżenia o stanie systemu finansowego, ale szybko przejdę do obecnego tygodnia, kiedy to rozpętało się prawdziwe piekło.  Niewielka resztka pozostała z lokalnego handlu uświadomiła sobie, że system monetarny został w zasadzie zamrożony, a lokalna waluta – Afghani – spadła we wtorek aż o 4,6% do 86,0625 za dolara, co jest czwartym dniem spadku, według danych zebranych przez Bloomberg.

Afghani, źródło: Bloomberg
Afghani, źródło: Bloomberg

W końcu miejscowi mieszkańcy obudzili się w tragicznej nowej rzeczywistości i zaczęli rzucać się, by wyciągnąć pieniądze z lokalnych banków, ale wielu odeszło z pustymi rękami.  To nam przypomina, że dobrze jest mieć w takiej sytuacji ekspozycję  także na złoto, srebro, czy kryptowaluty.

Afghani, źródło: Bloomberg
Afghani, źródło: Bloomberg

Tak więc, gdy rynki w Afganistanie już praktycznie nie istnieją, chaos szybko rozlał się na rynki w Pakistanie, gdzie obligacje dolarowe  Pakistanu, wypłacane w 2031 r. spadły w poniedziałek o 1,8 centa, co było największym spadkiem od czasu, gdy rząd wycenił banknoty w marcu 2021. Według indeksu Bloomberg Barclays, w poniedziałek największymi przegranymi w Azji były pakistańskie obligacje dolarowe. We wtorek papiery wzrosły o 0,4 centa za dolara do 100,9 centa.

Inwestorzy są zaniepokojeni wszelkim wpływem na prawo i porządek w Pakistanie oraz tym, czy “Globalne siły będą próbowały odizolować Pakistan” z powodu rzekomego wsparcia dla Talibów, powiedział Abdul Kadir Hussain, szef działu zarządzania aktywami o stałym dochodzie, z dubajskiego funduszu Arqaam Capital.

Jednak prędzej czy później uwaga zwróci się z powrotem na krater pozostawiony po systemie finansowym Afganistanu –  który Chiny z radością naprawią, roszcząc sobie prawo do bogactw mineralnych wartych miliardy, znajdujących się w tym kraju: “Główne potęgi regionalne, takie jak Chiny, Iran i Pakistan wykazały chęć współpracy z nową strukturą w Afganistanie i pomocy w utrzymaniu pokoju” – powiedzieli analitycy AKD Securities Ltd.

Do tego czasu, dzięki uprzejmości Bloomberga przeczytajmy, co mówią analitycy i ekonomiści:

Samiullah Tariq, szef badań w Kuwait Investment Company Pvt

 • Przyszłość waluty afgańskiej będzie zależeć od przyszłego kierunku gospodarczego, polityki pieniężnej i polityki fiskalnej
 • “Jedno jest jasne, że przy sprzyjającym reżimie w Afganistanie Pakistan odniesie korzyści gospodarcze i dyplomatyczne.”

Piotr Matys, starszy analityk walutowy w InTouch Capital Markets Ltd.

 • “Szersze rozlanie się kryzysu,  wynikające z ostatnich dramatycznych wydarzeń w Afganistanie powinno być stosunkowo ograniczone”
 • Aktywa afgańskie mogą okazać się atrakcyjne dla oportunistycznych inwestorów zagranicznych, którzy mogą zakładać, że Afganistan może stać się w przyszłości krajem o wiele bardziej stabilnym.
 • Afganistan może również skorzystać na tym, że Chiny wyrażą zainteresowanie jego odbudową i potencjalnie włączy do swojej inicjatywy „Jedwabnego Szlaku”
 • “Demokracja  często nie jest najwyższym priorytetem dla międzynarodowych inwestorów, którzy cenią stabilność i przewidywalność w polityce, nawet jeśli zapewniają ją autorytarne reżimy.”

A. A. H. Soomro, dyrektor zarządzający w KASB Securities Pvt

 • Może wystąpić pewna presja na rupię pakistańską, jeśli spadek kursu waluty Afganistanu skłoni zamożną część ludności do spróbowania wydobycia dolarów amerykańskich z Pakistanu
 • Oczywiście w tej chwili jest za wcześnie, aby przewidywać jakąkolwiek politykę gospodarczą Talibów.

Charles Robertson, główny ekonomista Renaissance Capital

 • “Rynek sprzedaje pakistańskie euroobligacje i akcje ze względu na ryzyko rozlania się kryzysu z Afganistanu, ale podejrzewam, że kierunek tej transakcji  powinien być wręcz odwrotny.”
 • “Zwycięstwo Talibów czyni teraz Pakistan najbardziej pomocnym rozmówcą dla USA w Afganistanie”

Jehanzaib Zafar, Hamza Kamal, analitycy AKD Securities Ltd

 • “Główne mocarstwa w regionie, takie jak Chiny, Iran i Pakistan, wykazały chęć współpracy z nową konfiguracją w Afganistanie i pomocy w utrzymaniu pokoju.”
 • “Zintegrowane interesy gospodarcze głównych mocarstw w regionie pomogą zbliżyć tych graczy i współpracować, a także potencjalnie przynieść pokój i dobrobyt gospodarczy.”
 • “Upadek Kabulu w ręce Talibów może nie okazać się tak negatywny, jak się wcześniej obawiano.”
 • “Chociaż w tym momencie jest jeszcze wcześnie, stabilny i pokojowy Afganistan będzie miał pozytywne skutki uboczne dla Pakistanu i całego regionu.”

Leave a Reply