„Gdy plądrują twój dom, biegniesz go bronić”. Młodzi Ukraińcy wracają do kraju, by walczyć za ojczyznę

Mieszkający we Włoszech, podobnie jak w innych krajach, Ukraińcy wracają do swojego kraju, by stanąć do walki po tym, gdy został zaatakowany przez Rosję. "Kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że plądrują twój dom, nie idziesz na kolację do restauracji, ale biegniesz go bronić"- to słowa Jurija, który wyjechał z Rzymu na Ukrainę.

Mieszkający we Włoszech, podobnie jak w innych krajach, Ukraińcy wracają do swojego kraju, by stanąć do walki po tym, gdy został zaatakowany przez Rosję. „Kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że plądrują twój dom, nie idziesz na kolację do restauracji, ale biegniesz go bronić”- to słowa Jurija, który wyjechał z Rzymu na Ukrainę.

46-letni Ukrainiec, który pracuje od 20 lat jako robotnik w Wiecznym Mieście, wsiadł do mikrobusu jadącego do Kijowa.

„Wracam, by oddać się do dyspozycji mojemu krajowi. Jestem gotów walczyć”– powiedział mężczyzna, cytowany przez dziennik „La Repubblica”.

Włoskie media przytaczają też wypowiedź ukraińskiego konsula w Mediolanie Andrija Kartysza, który poinformował, że do jego placówki dyplomatycznej dzwoni wielu obywateli Ukrainy, pragnących wrócić do swojego kraju, by walczyć.

Jak wyjaśnił, dzwonią zarówno młodzi, jak i dojrzali mężczyźni. „Otrzymujemy ponad sto telefonów dziennie”– zaznaczył.

„Wszyscy rozumieją, co się dzieje na Ukrainie”- podkreślił konsul w rozmowie z agencją ADNKronos.

Leave a Reply