Funkcjonariusze SG zatrzymali ponad 220 osób poszukiwanych przez krajowe i zagraniczne służby

W pierwszej połowie 2022 r. podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali ponad 220 osób poszukiwanych przez krajowe i zagraniczne służby. Wśród nich było też kilkudziesięciu przestępców poszukiwanych przez Interpol. "Pomimo ogromnej fali uchodźców na granicy, funkcjonariusze SG bez przerwy realizują swoje ustawowe zadania: sprawdzają tożsamość podróżnych, w tym również w krajowych i międzynarodowych bazach, oraz autentyczność ich dokumentów" - mówi rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

W pierwszej połowie 2022 r. podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali ponad 220 osób poszukiwanych przez krajowe i zagraniczne służby. Wśród nich było też kilkudziesięciu przestępców poszukiwanych przez Interpol. „Pomimo ogromnej fali uchodźców na granicy, funkcjonariusze SG bez przerwy realizują swoje ustawowe zadania: sprawdzają tożsamość podróżnych, w tym również w krajowych i międzynarodowych bazach, oraz autentyczność ich dokumentów” – mówi rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz podsumowując pracę funkcjonariuszy BiOSG w pierwszym półroczu 2022 r. przypomniał, że Bieszczadzki Oddział SG ochrania ok. 340-kilometrowy odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą oraz 134 kilometrów granicy ze Słowacją. Na Podkarpaciu znajdują się drogowe, kolejowe i lotnicze przejścia graniczne, w tym jedne z największych w Polsce – przejścia w Medyce i Korczowej.

„Ponad dwa tys. funkcjonariuszy realizuje tutaj zadania związane głównie z ochroną granicy i odprawą graniczną. Służba realizowana jest 24 godziny na dobę, niezależnie od pory roku, warunków atmosferycznych, w dzień i w nocy. I to właśnie noc jest dla nas czasem szczególnej koncentracji, wtedy bowiem najczęściej dochodzi m.in. do prób wykorzystania fałszywych dokumentów, przemytu skradzionych samochodów i nielegalnego przekroczenia granicy” – zwrócił uwagę ppor. Zakielarz.

Jednym z zadań funkcjonariuszy SG jest odprawianie podróżnych wyjeżdżających i wjeżdżających do Polski.

W ciągu sześciu miesięcy 2022 r. funkcjonariusze BiOSG odprawili łącznie ponad 4,93 mln podróżnych, z których 3,09 mln przybyło do naszego kraju. Dla porównania, w analogicznym okresie ub. roku odprawiono nieco ponad 2,2 mln osób.

Najwięcej podróżnych odprawili strażnicy graniczni przez przejście w Medyce

„Tamtejsi funkcjonariusze obsługują drogowe przejście graniczne w Medyce oraz kolejowe w Przemyślu. Łącznie odprawili przez pierwsze pół roku 2,35 mln podróżnych, w tym ponad 440 tys. osób korzystających z połączeń kolejowych” – wyliczył ppor. Zakielarz.

Dla porównania dodał, że przez pierwszych sześć miesięcy ub. roku odprawiono w Medyce 1,05 mln osób.

Ppor. Zakielarz zauważył jednocześnie, że wybuch wojny w Ukrainie był testem możliwości przystosowania się Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na granicy.

Podał, że ponad 90 proc. podróżnych (2,78 mln) wjeżdżających do Polski przez podkarpackie przejścia graniczne w pierwszej połowie tego roku to obywatele Ukrainy.

„Zdecydowana większość to kobiety z dziećmi i osoby starsze uciekające przed wojną. Jako pierwszych na granicy uchodźcy spotykali właśnie nas, funkcjonariuszy Straży Granicznej. Każda osoba niosła za sobą trudną historię, dlatego kluczowe było wsparcie potrzebujących już od pierwszej chwili. Wielu funkcjonariuszy angażowało się również w pomoc uchodźcom poza służbą” – podkreślił funkcjonariusz SG.

SG zatrzymała kilkudziesięciu poszukiwanych przestępców

Zaznaczył jednocześnie, że pomimo ogromnej fali uchodźców na granicy, funkcjonariusze SG bez przerwy realizują swoje ustawowe zadania: sprawdzają tożsamość podróżnych, w tym również w krajowych i międzynarodowych bazach, oraz autentyczność ich dokumentów.

Dzięki temu w pierwszej połowie 2022 r. podkarpaccy strażnicy graniczni zatrzymali ponad 220 osób poszukiwanych przez krajowe i zagraniczne służby. Wśród nich było też kilkudziesięciu przestępców poszukiwanych przez Interpol.

Mundurowi ujawnili też prawie 500 fałszywych dokumentów. „W większości były to dokumenty komunikacyjne oraz odbitki stempli kontroli granicznej” – przekazał ppor. Zakielarz.

Oprócz tego w pierwszej połowie tego roku zatrzymali też 72 pojazdy różnego typu pochodzące z przestępstw, o łącznej szacunkowej wartości 4,1 mln zł. W zdecydowanej większości były to samochody wyjeżdżające z Polski do Ukrainy. Zaś w analogicznym okresie 2021 r. zatrzymano 25 pojazdów pochodzących z przestępstw.

Patrole

Praca strażników granicznych to nie tylko służba na przejściach granicznych. To również praca w terenie, w tym także konno.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej jest jedynym w kraju, w którym realizowane są patrole konne. Ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

Obecnie funkcjonariuszy BiOSG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej w codziennej służbie wspiera osiem koni szlachetnej półkrwi. Ppor. Zakielarz zwrócił uwagę, że wiele konnych patroli granicznych realizowanych jest w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

„Wyjątkowe atuty koni doskonale sprawdzają się podczas służby na terenie tej przyrodniczej perły Polski. Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet 40-kilometrowy odcinek granicy” – zaznaczył.

Dodał, że konie zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się z nowoczesnym wyposażeniem w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów.

„Zielona granica”

Podkarpaccy strażnicy graniczni udaremnili w tym roku ponad 150 prób nielegalnego przekroczenia tzw. zielonej granicy z Ukrainy i Słowacji.Rzecznik BiOSG podkreślił, że jest to ponad 2,5-krotny wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

„W ujawnianiu zdarzeń ogromne znaczenie ma nowoczesny sprzęt SG, w tym uruchomiony na początku roku system perymetryczny, czyli system czujników i kamer informujących o zdarzeniach występujących na granicy. Sprawców nielegalnych przekroczeń ujęto” – podkreślił. Wymienił, że byli to głównie obywatele Ukrainy, Bangladeszu, Afganistanu, Nepalu i Pakistanu.

Leave a Reply