FSB chciała przez Naddniestrze wywieźć Medwedczuka do Moskwy

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy. Szerzyła też dezinformację na temat jego ucieczki - oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow.

Wiktor Medwedczuk, Fot. Twitter
Wiktor Medwedczuk, Fot. Twitter

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywiezienie prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka przez Naddniestrze do Moskwy. Szerzyła też dezinformację na temat jego ucieczki – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow.

Szef SBU, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina powiedział, że FSB próbowała szerzyć przekazy o fikcyjnych trasach wywiezienia Medwedczuka. „Próbowano nas zmylić informacjami o tym, że Medwedczuk jest w Szwecji, na Węgrzech, od Zakarpacia (na zachodzie Ukrainy) do obwodu sumskiego (na północnym wschodzie kraju). Tym sposobem próbowano nas skierować na mylny trop” – powiedział Bakanow.

Szef SBU skomentował ujęcie Medwedczuka przez ukraińskie służby, o którym powiadomiono we wtorek wieczorem. Według Bakanowa Medwedczuk udawał wojskowego i miał być dowieziony do granicy. Stamtąd łodzią miał przeprawić się na drugą stronę, „gdzie już czekała na niego grupa ewakuacyjna specnazu FSB” – powiedział Bakanow.

Zełenski zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych

Zapewnił, że grupa, która miała zabrać Medwedczuka „bezpośrednio do Moskwy”, przybyła na umówione miejsce. Znajdowało się ono w Naddniestrzu – separatystycznym regionie Mołdawii. Ukraina graniczy z Naddniestrzem w obwodach odeskim i winnickim.

Szef SBU powiedział, że Medwedczuk został zatrzymany „po drodze, koło granicy obwodu kijowskiego bądź przy wyjeździe stamtąd”. Politykowi „towarzyszyli funkcjonariusze ukraińscy, którzy – jestem przekonany – odpowiedzą za swoje działania” – powiedział Bakanow.

Od maja 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. 27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na aresztowanie polityka.

Leave a Reply