Francuski nauczyciel znaleziony martwy ze ściętą głową po tym, jak pokazał uczniom karykaturę proroka Mohameta

Ofiara była nauczycielem historii, który niedawno pokazał karykatury Proroka Mahometa w ramach klasowej dyskusji na temat wolności słowa - poinformowała policja. |Fala Islamistycznej Przemocy we Francji, która do tej pory pochłonęła ponad 250 ofiar śmiertelnych.

Francuski nauczyciel znaleziony martwy przed swoją szkołą. Pokazywał niedawno uczniom karykatury proroka Mahometa. Prezydent Emmanuel Macron nazwał to „islamistycznym atakiem terrorystycznym”.

Według policji napastnik, którego tożsamość nie została ustalona, został postrzelony przez policję, gdy próbowała go aresztować, a później zmarł z powodu odniesionych obrażeń.

Napastnik krzyknął „Allahu Akbar” („Bóg jest większy”), gdy policja dobiegała do niego. Okrzyk ten jest często słyszany podczas ataków dżihadystów, podało policyjne źródło.

We Francji od czasu ataków terrorystycznych na satyryczny magazyn Charlie Hebdo i żydowski supermarket w stolicy w 2015 roku obserwuje się falę islamistycznej przemocy.

Francuscy prokuratorzy ds. Walki z terroryzmem powiedzieli, że traktują tę sprawę, jako „morderstwo związane z organizacją terrorystyczną”.

Atak miał miejsce na przedmieściach Paryża około godziny 17:00 (15:00 GMT) w pobliżu gimnazjum, w którym nauczycielka pracowała, Conflans Saint-Honorine, na północno-zachodnich przedmieściach, około 30 kilometrów (20 mil) od centrum francuskiej stolicy.

Zabójstwo nosiło znamiona „islamistycznego ataku terrorystycznego”, powiedział prezydent Emmanuel Macron, odwiedzając miejsce zdarzenia.

Wyraźnie poruszony Macron powiedział, że „cały naród” jest gotowy do obrony nauczycieli i że „obskurantyzm nie zwycięży”.

Ofiara była nauczycielem historii, który niedawno pokazał karykatury Proroka Mahometa w ramach klasowej dyskusji na temat wolności słowa – poinformowała policja.

„Według mojego syna był super miły i bardzo przyjazny” – powiedział rodzic, Nordine Chaouadi.

Nauczyciel powiedział po prostu do muzułmańskich dzieci: „Odejdź, nie chcę, żeby to zraniło twoje uczucia”. Tak powiedział mi mój syn – powiedział.

Policja powiedziała, że badają tweet opublikowany z konta, na którym niedawno pokazano zdjęcie nauczyciela i które od tego czasu zostało zamknięte.

Nie było jasne, czy wiadomość, która zawierała groźbę pod adresem Macrona – opisywanego jako „przywódca niewiernych” – została wysłana przez napastnika, powiedzieli.

Mieszkańcy zwykle spokojnej okolicy mówili, że byli zszokowani, gdy uczniowie szkoły, niektórzy w towarzystwie rodziców, zebrali się na ulicy, sprawdzając telefony w poszukiwaniu aktualności.

„Nic się tu nigdy nie dzieje” – powiedział Mohand Amara, który mieszka w pobliżu, spacerując z psem niedaleko szkoły.

„Jestem przygnębiona – ścięto go, to szokujące” – powiedziała 15-letnia Virginie, która była uczennicą zamordowanego nauczyciela i powiedziała, że ​​ma o nim „dobre wspomnienia”.

Policja przybyła na miejsce zdarzenia po otrzymaniu wezwania o podejrzanej osobie kręcącej się w pobliżu szkoły, podało policyjne źródło.

Znaleźli zmarłego i wkrótce zauważyli podejrzanego, uzbrojonego w ostrze, który groził im, gdy próbowali go aresztować.

Otworzyli ogień i ciężko go zranili. Mężczyzna zmarł później z powodu odniesionych obrażeń, podało źródło sądowe.

Miejsce zdarzenia zostało odgrodzone, oraz wysłano jednostkę saperską  z powodu podejrzenia obecności kamizelki wybuchowej, podało policyjne źródło.

Francuski parlament zawiesił piątkową debatę po wiadomościach o ścięciu głowy ofiary, a prezydent sesji Hugues Renson wyraźnie zmarkotniał, nazywając atak „odrażającym”.

Posłowie stali, gdy Renson powiedział, że „w imieniu nas wszystkich chcę uczcić pamięć ofiary”.

Minister edukacji Jean-Michel Blanquer napisał na Twitterze: „Republika jest atakowana”.

Zabójstwo miało miejsce, gdy siły bezpieczeństwa były w stanie wysokiej gotowości podczas toczącego się procesu podejrzanych o wspólników napastników w atakach terrorystycznych w Paryżu w styczniu 2015 r., w których również policjantka została zastrzelona na ulicy.

Dzieje się to również zaledwie kilka dni po skazaniu na 28 lat więzienia zwolennika bojówki Państwa Islamskiego, który zaatakował młotkiem policjanta przed katedrą Notre-Dame w Paryżu.

W zeszłym miesiącu postawiono zarzuty 25-letniemu Pakistańczykowi po tym, jak zranił dwie osoby tasakiem do mięsa, aby pomścić opublikowanie karykatur proroka Mahometa przez Charliego Hebdo, co rzekomo doprowadziło do zabójstw w 2015 roku.

Siedemnaście osób zginęło w trzydniowym szaleństwie, które zwiastowało falę islamistycznej przemocy we Francji, która do tej pory pochłonęła ponad 250 ofiar śmiertelnych.

 

Leave a Reply