Francja zamyka w Paryżu meczet, który podzielił wezwanie fatwy przeciwko ściętemu nauczycielowi

Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin ogłosił zamknięcie meczetu, w którym udostępniono fatwę przeciwko Samuelowi Paty'emu za pokazanie karykatur Mahometa podczas lekcji wolności słowa, co zainspirowało ścięcie nauczyciela przez czeczeńskiego uchodźcę.

Francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin ogłosił zamknięcie meczetu, w którym udostępniono fatwę przeciwko Samuelowi Paty’emu za pokazanie karykatur Mahometa podczas lekcji wolności słowa, co zainspirowało ścięcie nauczyciela przez czeczeńskiego uchodźcę.

Wielki Meczet Pantin na przedmieściach Paryża Seine-Saint-Denis, zamieszkanych przez migrantów, będzie zamknięty na sześć miesięcy od środy, w związku z szerszym tłumieniem islamizmu we Francji. Władze aresztowały ponad 80 osób, które wyraziły poparcie dla terrorysty, a prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał rozwiązanie kilku organizacji islamistycznych.

Brahim Chninam, którego 13-letnia córka była w klasie pana Paty’ego, rzekomo nagrał wideo i udostępnił je w mediach społecznościowych, w których wezwał do „mobilizacji” przeciwko nauczycielowi, co później zostało nazwane przez Darmanin „fatwą”. Meczet udostępnił post, w którym ujawniono nazwisko nauczyciela i szczegółowe informacje o szkole w Conflans-Saint-Honorine. W piątek 18-letni Abdoulakh Anzorov ściął nauczycielowi głowę, zanim został zastrzelony przez policję (pisaliśmy o tym tutaj – kliknij).

„Poprosiłem prefekta Seine-Saint-Denis o zamknięcie meczetu Pantin w odpowiedzi na przesłanie jego przywódcy wzywające do zastraszenia nauczyciela i podanie adresu szkoły. Prefekt podpisał ten zakaz dziś wieczorem” – powiedział minister spraw wewnętrznych, według Le Figaro.

Przywódca meczetu, M’hammed Henniche, później przeprosił za udostępnienie filmu i usunął go ze strony organizacji na Facebooku, twierdząc, że po udostępnieniu go nie wyobrażał sobie, że zainspiruje to islamskiego ekstremistę do zabicia pana Paty’ego. Twierdził, że widział wideo z co najmniej dziesięciu innych źródeł i że było ono „popularne w kręgach muzułmańskich” i było szeroko rozpowszechniane przez WhatsApp.

Według Le Figaro Henniche jest szefem Związku Stowarzyszeń Muzułmańskich Seine-Saint-Denis i Muzułmańskiej Federacji Pantin, zrzeszającej sześć stowarzyszeń muzułmańskich w gminie Pantin. Gazeta twierdzi również, że Henniche zna również radykalnego islamistę Abdelhakima Sefrioui, chociaż powiedział Libération, że nie kontaktował się z Sefrioui od AD 2012.

Sefrioui podobno nakręcił również filmy, w których nazwał Paty’ego „bandytą” i był znany francuskim służbom bezpieczeństwa od lat. Francuska policja aresztowała zarówno Chninama, ojca ucznia, który rozpoczął kampanię przeciwko zmarłemu nauczycielowi, jak i Sefrioui.

Wielki Meczet Pantin znajduje się obecnie w sali gimnastycznej, a budowa nowego meczetu została wstrzymana z powodu opóźnień spowodowanych pandemią koronawirusa. Oprócz lokalizacji, Henniche twierdził, że profil meczetu „bardzo się zmienił”, a Libé poinformował, że w swojej poprzedniej lokalizacji był znany z przyciągania salafitów.

Jego były przywódca, Imam Ibrahim Abou Talha, nadal stacjonuje w starej siedzibie, a salaficki kaznodzieja rzekomo należy do sieci, w której skład wchodzi Youssef Abou Anas, były przełożony meczetu Ecquevilly w Yvelines, który władze zamknęły AD 2016 z powodu radykalizmu.

Leave a Reply