Francja: Starcia z policją podczas propalestyńskiej manifestacji w Paryżu [VIDEO]

Podczas sobotniej manifestacji propalestyńskiej w Paryżu, zorganizowanej mimo zakazu władz, doszło do aktów wandalizmu i starć z policją, ale ostatecznie uczestnikom zgromadzenia nie udało się w sobotę sformować prawdziwego pochodu ani dojść do śródmieścia.

Podczas sobotniej manifestacji propalestyńskiej w Paryżu, zorganizowanej mimo zakazu władz, doszło do aktów wandalizmu i starć z policją, ale ostatecznie uczestnikom zgromadzenia nie udało się w sobotę sformować prawdziwego pochodu ani dojść do śródmieścia.

Podpalano zbiorniki na śmieci, próbowano ustawiać barykady. „Jak na Paryż, wszystko odbyło się dosyć spokojnie” – podsumował oficer policji, choć niewielkie grupki młodych ludzi prowokowały policjantów, rzucając w nich kamieniami, deskami i butelkami.

Po południu na miejscu zbiórki pod stacją metra Barbes-Rochechouart policjanci rozpraszali pojawiających się manifestantów. Przeważającą większość stanowili wśród nich młodzi murzyni.

Propalestyńskie demonstracje w wielu miastach Europy [VIDEO]

Organizatorzy mieli zamiar przejść przez dwa symboliczne dla protestów w stolicy Francji place – Republiki i Bastylii. Bardzo liczne siły porządkowe – zmobilizowano 4200 żandarmów i policjantów różnych formacji – skutecznie im to uniemożliwiły, spychając ich w stronę niezbyt odległych rogatek miasta.

Pod paryską obwodnicą, zwaną bulwarem peryferyjnym, zebrało się kilkaset osób, które wznosiły okrzyki „Palestyna zwycięży” i „Izrael mordercy”. Powiewano flagami palestyńskimi. Ta grupa rozeszła się w spokoju krótko po godz. 15.

Następnie przez kilka godzin policja odpowiadała na ataki agresywnie zachowujących się osób z przecznic przy obwodnicy, doszło do starć. W miarę posuwania się naprzód policjantów, z użyciem armatek wodnych i gazu łzawiącego, malała liczba prowodyrów i około godz. 18 wydawało się, że siły porządkowe w zasadzie opanowały sytuację.

W kilku innych miastach francuskich, gdzie manifestacje propalestyńskie nie zostały zabronione, zgromadzenia przebiegały spokojnie.

W mediach politycy i eksperci przez całą sobotę spierali się o to, czy słuszna była decyzja władz o zakazaniu manifestacji w Paryżu. Podczas gdy politycy wypowiadali się z sympatią dla Izraela, eksperci krytykowali rząd państwa żydowskiego.

Starsza Palestynka o izraelskich wysiedleniach: „Oni są tacy sami jak Hitler” [VIDEO]

Niektórzy zamieszki, do których doszło podczas manifestacji, przypisywano właśnie temu zakazowi. Inni, przypominając, że od kilku lat wszystkie niemal paryskie manifestacje przeradzają się w przemoc, stwierdzali, że „Paryż nie mógł dopuścić do pochodu na cześć (radykalnego ruchu palestyńskiego – przyp. red.) Hamasu”.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin w sobotę ocenił, że podczas manifestacji „uniknięto najgorszego”.

Leave a Reply