Francja: Spłonął XVI-wieczny kościół w Normandii [VIDEO]

W departamencie Eure XVI-wieczny kościół został niemal doszczętnie spustoszony pożarem, który wybuchł 17 kwietnia. Chodzi o kościół Saint-Aubin w Romilly-la-Puthenaye. Dach i dzwonnica runęły.

W departamencie Eure XVI-wieczny kościół został niemal doszczętnie spustoszony pożarem, który wybuchł 17 kwietnia. Chodzi o kościół Saint-Aubin w Romilly-la-Puthenaye. Dach i dzwonnica runęły.

Pożar wybuchł około godziny 6 rano w sobotę 17 kwietnia. Jak donosi France Bleu Normandie, spłonęła cała drewniana konstrukcja kościoła. „Płomienie sięgały szczytu i umieszczonego na wieży koguta. Później wszystko się zawaliło i pozostały tylko osmalone cztery ściany.

Zniszczeniu legł bezcenny i zabytkowy ołtarz, także słynący łaskami posąg NMP przeniesiony czasowo akurat do tego kościoła z innej parafii. Z wyposażenia nie pozostało nic. To katastrofa – ocenił mer Romilly-la-Puthenaye Jean-Bernard Juin.

Zabytkowy budynek w sercu wioski był wspaniałym przykładem architektury normandzkiej. Po opanowaniu pożaru na powierzchni 400 m², około 40 strażaków pozostawało na miejscu, aby zabezpieczyć budynek.

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w sprawie dewastacji kościoła św. Augustyna

Wśród popiołów strażakom udało się odzyskać ceramiczną statuetkę z XV wieku. Uratowali też kilka obrazów, które znajdowały się w zakrystii. Szkody szacuje się na milion euro.

Przypomnijmy, że wszystkie kościoły sprzed 1905 roku są własnością publiczną oddaną w użytkowanie stowarzyszeń diecezjalnych. W drugą rocznicę pożaru Notre Dame w dzienniku „Le Parisien” głos zabrał Didier Rykner, dziennikarz i historyk sztuki, który ostrzegał, że bezcenne zabytki sakralne niszczeją i są niezabezpieczone.

Rykner pisał o „opłakanym stanie kościołów paryskich”. Na 96 kościołów, które należą do miasta, zaledwie kilka znajduje się w dobrym stanie. Zaniedbania dotyczą też prowincji. Prorokował, że katastrofy takie jak z Notre-Dame będą się powtarzać. Jego przepowiednia spełniła się właśnie w Normandii. Policja prowadzi dochodzenie w celu ustaleniu przyczyny najnowszego pożaru.

Leave a Reply