Francja: Demonstracje po obcięciu głowy nauczycielowi przez czeczeńskiego islamistę

Zwołano demonstracje we Francji na rzecz wolności słowa i oddania hołdu francuskiemu nauczycielowi historii, któremu ścięto głowę w pobliżu Paryża po pokazaniu i omówieniu karykatur islamskiego proroka Mahometa ze swoją klasą.

Samuel Paty, francuski nauczyciel, któremu ścieto głowę 16/10/2020

Zwołano demonstracje we Francji na rzecz wolności słowa i oddania hołdu francuskiemu nauczycielowi historii, któremu ścięto głowę w pobliżu Paryża po pokazaniu i omówieniu karykatur islamskiego proroka Mahometa ze swoją klasą.

Samuel Paty został w piątek ścięty przez 18-letniego czeczeńskiego uchodźcę z urodzonego w Moskwie, który został zastrzelony przez policję, o czym informowaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów (kliknij tutaj, żeby przeczytać).

Przywódcy polityczni, stowarzyszenia i związki będą demonstrować w niedzielne popołudnie w Paryżu oraz w innych dużych miastach, takich jak Lyon, Tuluza, Strasburg, Nantes, Marsylia, Lille i Bordeaux.

Spotkania odbywają się, gdy władze francuskie twierdzą, że zatrzymały dziesiątą osobę zamieszaną w przerażające morderstwo.

Francuski prokurator ds. walki z terroryzmem Jean-Francois Ricard powiedział, że wszczęto śledztwo w sprawie morderstwa z podejrzeniem terroryzmu. Co najmniej cztery z zatrzymanych to członkowie rodziny napastnika, któremu w marcu udzielono 10-letniego pozwolenia na pobyt we Francji jako uchodźcy.

Ricard powiedział, że przyrodnia siostra mordercy nauczyciela dołączyła do grupy Państwa Islamskiego w Syrii AD 2014. Nie podał jej imienia i nie jest jasne, gdzie teraz przebywa.

Prokurator powiedział, że w telefonie podejrzanego znaleziono wiadomość, która potwierdza winę i odpowiedzialność za śmierć francuskiego nauczyciela oraz zdjęcie ofiary. Potwierdził również, że konto na Twitterze pod nazwą Abdoulakh A należało do podejrzanego. Zamieszczono tam zdjęcie głowy pozbawionej ciała kilka minut po ataku wraz z komunikatem „Wykonałem egzekucję jednego z piekielnych psów, który odważył się znieważyć Mahometa”.

Obcieta glowa francuskiego nauczyciela Samuela Paty 16102020
Tweet ze zdjęciem obciętej głowy Samuela Paty

Atak wywołał globalne potępienie. Prezydent USA Donald Trump odniósł się do morderstwa w sobotnią noc podczas wiecu politycznego w Janesville w stanie Wisconsin.

„W imieniu Stanów Zjednoczonych chciałbym złożyć moje naprawdę szczere kondolencje mojemu przyjacielowi, prezydentowi Francji [Emmanuelowi] Macronowi, gdzie właśnie wczoraj doszło do okrutnego, okrutnego islamskiego ataku terrorystycznego – ścięcia głowy niewinnemu nauczycielowi w pobliżu Paryża” – powiedział.

„Francja przeżywa ciężkie chwile, a Macron to wspaniały facet” – dodał.

Leave a Reply