Fotyga o Nawalnym: podziwiam jego odwagę, sprzeciwił się reżimowi Putina

W środę Parlament Europejski wręczył nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli. W tym roku otrzymał ją działacz antykorupcyjny oraz lider antyputinowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. "Poprzez Nagrodę im. Sacharowa doceniamy wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi Putina" - mówi europoślica Anna Fotyga (PiS).

Fotyga o Nawalnym: podziwiam jego odwagę, sprzeciwił się reżimowi Putina

W środę Parlament Europejski wręczył nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli. W tym roku otrzymał ją działacz antykorupcyjny oraz lider antyputinowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. „Poprzez Nagrodę im. Sacharowa doceniamy wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi Putina” – mówi europoślica Anna Fotyga (PiS).

W imieniu uwięzionego przeciwnika Władimira Putina nagrodę odebrała córka Nawalnego, Daria, której towarzyszył jeden z najbliższych współpracowników opozycjonisty Leonid Wołkow.

Anna Fotyga przypomina, iż kilka miesięcy temu Aleksiej Nawalny wraz z innymi liderami rosyjskiej opozycji wzięli udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych PE.

„Od tego czasu zdarzyło się wiele niepokojących rzeczy, także dla samego Nawalnego” – powiedziała polska polityk. „Podziwiam jego odwagę, iż po nieudanej próbie otrucia zdecydował się wrócić do Rosji i postawić się przeciw reżimowi Putina.Przyznając nagrodę imienia Andrieja Sacharowa, wybitnego dysydenta, najbardziej prominentnemu przeciwnikowi Putina, nie tylko wyrażamy nasze poglądy, ale doceniamy wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się reżimowi kierowanemu przez byłego oficera KGB” – stwierdziła Anna Fotyga.

Anna Fotyga przypomniała także o wieloletnich kontaktach pomiędzy polską opozycją demokratyczną a dysydentami z bloku sowieckiego.

„Mamy nadzieję na zmianę w Rosji, nadzieję na pozbycie się pozostałości komunizmu, ale liczymy także na pokojową współpracę z demokratyczną Rosją w regionie i globalnie, na zaprzestanie zewnętrznej agresji. Nawet jeśli to potrwa” – podsumowała polska polityk.

Leave a Reply