Forum arabskich partii socjaldemokratycznych poparło Maroko w konflikcie z Hiszpanią i UE

Forum arabskich partii socjaldemokratycznych opowiedziało się za rozpoczęciem negocjacji między Hiszpanią i UE a Marokiem w sprawie zakończenia hiszpańskiej władzy w północnoafrykańskich enklawach - Ceucie i Melilli. Poparło też zwierzchność Rabatu nad Saharą Zachodnią.

Forum arabskich partii socjaldemokratycznych poparło Maroko w konflikcie z Hiszpanią i UE

Forum arabskich partii socjaldemokratycznych opowiedziało się za rozpoczęciem negocjacji między Hiszpanią i UE a Marokiem w sprawie zakończenia hiszpańskiej władzy w północnoafrykańskich enklawach – Ceucie i Melilli. Poparło też zwierzchność Rabatu nad Saharą Zachodnią.

Komunikat Arabskiego Forum Socjaldemokratycznego został opublikowany w weekend na zbliżonym do króla Mohammeda VI marokańskim portalu Rue20 – odnotował w niedzielę hiszpański dziennik “El Espanol”.

Arabskie Forum Socjaldemokratyczne to, jak czytamy na jego stronie internetowej, “sieć partii socjaldemokratycznych w świecie arabskim”, zrzeszająca ugrupowania m.in. z Syrii, Egiptu, Somalii, Palestyny, Libanu, Jordanii i Bahrajnu.

W komunikacie wystosowanym do Hiszpanii i UE organizacja opowiada się za rozpoczęciem “pilnych negocjacji” Hiszpanii i Unii Europejskiej z Marokiem w celu “jak najszybszego skończenia z kolonialną dominacją nad miastami Ceuta i Melilla w Afryce Północnej”.

Hiszpanii zarzucono nierespektowanie historycznych, kulturalnych i społecznych korzeni tych obszarów oraz oskarżono o spowodowanie ostatniego kryzysu migracyjnego na granicy Ceuty i Maroka uznając, że była to konsekwencja przyjęcia przez Hiszpanię na leczenie Ibrahima Ghaliego, lidera organizacji Front Polisario dążącej do niepodległości Sahary Zachodniej. Obecnie Maroko kontroluje większą część tego terytorium, będącego do 1976 r. hiszpańską kolonią.

Leave a Reply