Figura Onufrego Zagłoby zostanie odsłonięta w Radomiu

Figura Onufrego Zagłoby - jednego z najbarwniejszych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza - zostanie odsłonięta w sobotę w Radomiu. Postać szlachcica nawiązuje do zjazdów szlacheckich w tym mieście, gdzie na przełomie XVII i XVIII w. obradował Koronny Trybunał Skarbowy.

Figura Onufrego Zagłoby zostanie odsłonięta w Radomiu

Figura Onufrego Zagłoby – jednego z najbarwniejszych bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza – zostanie odsłonięta w sobotę w Radomiu. Postać szlachcica nawiązuje do zjazdów szlacheckich w tym mieście, gdzie na przełomie XVII i XVIII w. obradował Koronny Trybunał Skarbowy.

Figura wzorowana jest na filmowej postaci Onufrego Zagłoby, którego w filmie „Pan Wołodyjowski” w reż. Jerzego Hoffmana, zagrał zmarły pod koniec lat 70. XX w. Mieczysław Pawlikowski.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, odsłonięcia rzeźby dokonają odtwórcy innych sienkiewiczowskich postaci w ekranizacjach „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”, wyreżyserowanych przez Jerzego Hoffmana.

W sobotę w Radomiu ma pojawić się Daniel Olbrychski, czyli Andrzej Kmicic („Potop”) i Azja Tuhaj-bejowicz („Pan Wołodyjowski”). Będzie też filmowa Basia Wołodyjowska, czyli Magdalena Zawadzka oraz Jan Nowicki, czyli filmowy Ketling.

„Poprosiliśmy aktorów, aby przy okazji obecności w Radomiu opowiedzieli także o swoich wspomnieniach z planów filmowych +Potopu+ i +Pana Wołodyjowskiego+” – poinformował Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu, które głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Figura Zagłoby stanie na skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej, niedaleko ul. Wałowej. Jest naturalnych rozmiarów, przedstawia bohatera Trylogii w tradycyjnym stroju szlacheckim.

Sienkiewicz nawiązywał postacią Zagłoby do zjazdów szlachty na obradujący w Radomiu Koronny Trybunał Skarbowy, który funkcjonował przez 150 lat. Trybunał ten decydował o najważniejszych w koronie sprawach m.in. finansowaniu wojska, ściąganiu podatków na ten cel, rozliczaniu ponoszonych wydatków.

Wzmianka o pobycie Zagłoby w Radomiu pojawia się w pierwszej części Trylogii, w „Ogniem i mieczem”. Znany z dużej fantazji szlachcic miał początkowo mówić, że to w tym mieście dostał cios w głowę kuflem, po którym została mu dziura w czole.

Odsłonięciu rzeźby będzie towarzyszyć festyn historyczny „Sarmacka Noc z Zagłobą – równonoc”. W programie zaplanowano m.in. otwarcie wystawy plenerowej „Radom w czasach nowożytnych”, pokaz walk szermierczych, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz degustację staropolskich potraw.

Odbędą się także wykłady radomskich historyków poświęcone dziejom Radomia. „Radom postrzegany jest często jako miasto robotnicze, poprzemysłowe. Często zapominamy o królewskości grodu nad Mleczną. Dlatego chcemy o tym ważnym okresie w dziejach naszego miasta przypominać” – powiedział radomski historyk dr Adam Duszyk.

Leave a Reply