Farage: Po Brexicie Brytania potrzebuje Trumpa, a rząd Johnsona kieruje się do Bidena

Lider partii Brexit Nigel Farage powiązał sukces Wielkiej Brytanii po Brexicie z reelekcją prezydenta Donalda Trumpa, ostrzegając, że jeśli 77-letni kandydat na prezydenta Demokratów Joe Biden zwycięży, wówczas nadzieje na brytyjsko-amerykańską umowę o wolnym handlu zostaną rozwiane.

Lider partii Brexit Nigel Farage powiązał sukces Wielkiej Brytanii po Brexicie z reelekcją prezydenta Donalda Trumpa, ostrzegając, że jeśli 77-letni kandydat na prezydenta Demokratów Joe Biden zwycięży, wówczas nadzieje na brytyjsko-amerykańską umowę o wolnym handlu zostaną rozwiane.

Wieloletni sojusznik Trumpa powiedział, że wybory AD 2020 wydają się „powtórzeniem AD 2016”, wskazując na sondaże przygotowane przez CNN i „inne media anty-Trumpowe” pokazujące przewagę byłego wiceprezydenta.

W Sunday Express, Farage odniósł się do sondażu przeprowadzonego przez tę samą brytyjską gazetę, w którym prezydent Donald Trump prowadził na polu bitwy w Stanach, jako wskazówki, że „po raz kolejny” główne media się pomyliły, żartując: „Możesz nawet nazwać to Fake News.”

„AD 2016 wystawiłem szyję i nie tylko poparłem kampanię Trumpa, ale także przewidziałem, że wygra. W tamtym czasie traktowano to z wielką wesołością ze strony wielkich i dobrych. Myślę, że na tych samych ludzi czeka kolejny szok 3 listopada”- napisał Farage.

Pan Farage pochwalił sukcesy prezydenta Trumpa w polityce zagranicznej, w szczególności porozumienia pokojowe podpisane między Izraelem a ZEA i Bahrajnem, a także powstrzymanie Stanów Zjednoczonych od „niekończących się wojen”.

Zwrócił też uwagę na poparcie Trumpa dla Wielkiej Brytanii i ruchu na rzecz suwerenności i Brexitu.

„Niezależnie od tego, czy podoba ci się styl Trumpa, czy nie, jedno jest pewne; że to najbardziej pro-brytyjski prezydent od wielu lat. Z kolei Joe Biden był zastępcą Obamy, kiedy powiedział, że Wielka Brytania zostanie odsunięta, jeśli odważymy się głosować za Brexitem” – powiedział lider partii Brexit.

Farage dodał, że Biden „jest bardziej zainteresowany stosunkami z Irlandią niż z nami, postrzega Brexit jako błąd i nie widzę żadnej perspektywy zawarcia umowy o wolnym handlu z USA pod rządami prezydenta Joe Bidena”.

„Specjalne stosunki są niezbędne dla Wielkiej Brytanii po Brexicie i będą bezpieczne tylko w rękach Trumpa” – podsumował.

W przeciwieństwie do arcybrexitowca, ministrowie w rządzie Borisa Johnsona podobno przygotowują się do zwycięstwa Bidena, a wewnętrzne modelowanie komputerowe daje demokracie z Deleware 70 procent szans na pokonanie Trumpa w listopadowych wyborach.

Prominentny Torys powiedział The Times, że „teraz odpisują Trumpa na 10 miejscu” i że Boris Johnson został ostrzeżony, że Biden może wygrać, przejmując kontrolę nad prezydenturą, Senatem i Izbą Reprezentantów.

W obawie przed konsekwencjami prezydentury Bidena członkowie brytyjskiego rządu podobno zwracali się do polityków partii Demokratów i sojuszników Bidena. Minister spraw zagranicznych Dominic Raab spotkał się niedawno z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a także z senatorem Chrisem Coonsem i kongresmanem Demokratów Richardem Nealem.

O brytyjskiej ambasador w Stanach Zjednoczonych, Karen Pierce, mówi się również, że „zabiegała” o spotkanie najważniejszych doradców Bidena ds. Polityki zagranicznej, Tony’ego Blinkena i Jake’a Sullivana.

Brytyjscy dyplomaci ostrzegają, że stosunki ze Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Bidena będą „chłodne” w wyniku wcześniejszych wypowiedzi premiera Borisa Johnsona na temat administracji Obamy.

W artykule z AD 2016 Johson skrytykował prezydenta Obamę za interwencję podczas referendum dotyczącego wyjścia z UE, sprzeciwiającą się ruchowi Brexitowemu. W artykule Johnson powiedział, że pomysł Obamy, aby usunąć popiersie Sir Winstona Churchilla z Gabinetu Owalnego, było postrzegane przez niektórych jako „lekceważenie Wielkiej Brytanii” i „symbol niechęci przodków prezydenta z Kenii do Brytyjczyków”.

Brytyjski dyplomata powiedział: „Pamiętają o tym. Demokraci również uważają Trumpa za przerażającego i obrzydliwego, a ludzie, którzy podlizywali się Trumpowi, zostaną ukarani. Angela Merkel nie. Macron to zrobił, a potem stał się twardy. Demokraci nie lubią Brexitu ”.

Inni dyplomaci w Ameryce odesłali telegramy do Wielkiej Brytanii, ostrzegając, że administracja Bidena będzie dążyć do ożywienia Partnerstwa Trans-Pacyfiku (TPP) i porozumienia z UE, a nie dwustronnego porozumienia z Wielką Brytanią.

Biden zasugerował we wrześniu, że jeśli Wielka Brytania nie podda się europejskiej kontroli nad Irlandią Północną, to Stany Zjednoczone ukarzą Wielką Brytanię, mówiąc: „Nie możemy pozwolić, aby porozumienie wielkopiątkowe, które przyniosło pokój w Irlandii Północnej, stało się ofiarą Brexitu”.

 

Leave a Reply